Krzyż św. Andrzeja dotrze z Grecji do Rosji, Ukrainy i Białorusi w związku z 1025. rocznicą Chrztu Rusi. Jego peregrynacja to wspólna decyzja patriarchy moskiewskiego Cyryla i arcybiskupa Aten Hieronima.
Według prawosławnej tradycji ukrzyżowano na nim Apostoła czczonego jako patron Kościołów wschodnich i zwanego w nich „Pierwszym Powołanym”. Relikwie przechowywane są w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Patras na greckim półwyspie Peloponez.
Relikwie krzyża św. Andrzeja Apostoła przybędą do Petersburga 11 lipca, a 16 lipca zostaną przewiezione do Moskwy. 26 lipca trafią do Kijowa, a 29 lipca do Mińska, w którym przebywać będą do 2 sierpnia. Rzecznik prasowy Fundacji św. Andrzeja Pierwszego Powołanego, organizującej pielgrzymkę relikwii, Aleksandr Gatilin uznał je za jedną z największych świętości całego chrześcijaństwa. Jego zdaniem ogromnym znakiem będzie obecność relikwii św. Andrzeja w stolicach państw związanych z błogosławieństwem Apostoła poprzez „źródło jednej kijowskiej chrzcielnicy” 1025 lat temu. Gatilin przypomniał, że imię św. Andrzeja, brata św. Piotra Apostoła, związane jest z historią Rosji. Pierwszym najwyższym odznaczeniem państwowym ustanowionym przez cara Piotra I był order św. Andrzeja, który od 1998 r. stał się również najwyższym odznaczeniem Federacji Rosyjskiej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
„Co pomogło mi stawić opór? To proste: Bóg” mówi ojciec Bohdan Heleta, redemptorysta.