Rozmowy watykańsko-izraelskie

Komunikat o potrzebie przyśpieszenia negocjacji, a porozumienie nadal pozostaje nie podpisane.

„Obie strony zobowiązały się do przyśpieszenia negocjacji w kwestiach, które jeszcze pozostały, i oczekują na rychłe zawarcie porozumienia w bliskim czasie”. Słowa te czytamy w komunikacie ze spotkania Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej między Stolicą Apostolską a Izraelem, które odbyło się wczoraj w Watykanie. Zostało ono poświęcone dalszym rokowaniom o własnościowych i podatkowych aspektach działalności Kościoła na terenie państwa izraelskiego. Jak podaje komunikat, odbyły się one „w refleksyjnej, konstruktywnej atmosferze” i wzięto pod uwagę „znaczące postępy, jakie zostały poczynione”.

Podobne sformułowania w komunikatach watykańsko-izraelskiej komisji pojawiają się już od lat. Tym razem może jeszcze silniej niż zwykle podkreślono zobowiązanie do przyśpieszenia negocjacji i oczekiwanie na ich szybką konkluzję. Spotkania plenarne komisji odbywają się zazwyczaj w półrocznych odstępach na przemian w Watykanie i w Jerozolimie, gdzie następne zaplanowano już na grudzień b. r.

Wczorajszym posiedzeniem Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej między Stolicą Apostolską a Izraelem kierowali nowi szefowie obu delegacji. Ze strony Stolicy Apostolskiej był nim ks. Antoine Camilleri, podsekretarz ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. Maltański duchowny jest następcą ks. Ettore Balestrero, który będąc na tym stanowisku współprzewodniczył watykańsko-izraelskiej komisji, a w lutym b. r. został arcybiskupem i nuncjuszem w Kolumbii. Natomiast w związku ze zmianą rządu w Izraelu jego delegacji przewodniczył obecny wiceminister spraw zagranicznych Zeev Elkin. Do komisji należą m.in. aktualni przedstawiciele dyplomatyczni obu stron, nuncjusz apostolski w Izraelu abp Giuseppe Lazzarotto i ambasador izraelski przy Stolicy Apostolskiej Zion Evrony, jak też były nuncjusz w Izraelu abp Antonio Franco, który współprzewodniczy spotkaniom na szczeblu roboczym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10