Czy gangi sobie odpuszczą?

Mimo podjętych jednostronnie zobowiązań nie udało się niestety osiągnąć wprowadzenia w życie rozejmu między gangami młodzieżowymi «Mara 18» i «Mara Savatrucha» w Hondurasie, które od wielu lat prowadzą krwawą wojnę domową.

Na razie „przyjęto deklarację intencji o pojednaniu: z Bogiem, ze społeczeństwem, z rządem i policją – powiedział jeden z głównych negocjatorów porozumienia, bp Rómulo Emiliani Sánchez CFM. – Obydwa gangi zgodziły się na to, ale nie prowadziły bezpośrednio dwustronnych rozmów między sobą”.

Hierarcha dodał, że nadal trwa między nimi wojna, w której obydwie grupy posługują się niestety najokrutniejszymi metodami. Podkreślił jednak, że jeden z gangów jednostronnie zadeklarował, że zaprzestanie wszelkich zbrodni przeciwko społeczeństwu, drugi zaś, że zaniecha często stosowanych wymuszeń.

Głos w tej sprawie zabrał również kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB. Wskazał on, że jego kraj potrzebuje współczesnego Melchizedeka, który „był kapłanem i królem, symbolem najlepszych ludzkich aspiracji i nadziei, żywym spotkaniem pokoju i sprawiedliwości. Bóg nie podarował życia, by pomnażać pieniądze, ani by konsumować – dodał honduraski purpurat. – A to właśnie z tych powodów życie zaczyna tracić sens”.

Skutki przemocy w Hondurasie są zatrważające. Codziennie w różnych aktach przemocy ginie statystycznie ok. 20 osób, co stawia ten kraj w światowej czołówce pod względem przestępstw kryminalnych. W 2011 r. na 100 tys. mieszkańców przypadały 92 zabójstwa.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11