Obradowali zakonni generałowie

Do prorockiej obecności na peryferiach geograficznych i egzystencjalnych zachęcają zakonników ich przełożeni generalni.

„Na naszym spotkaniu wyrażono przekonanie, że Duch Święty prowadzi dziś Kościół nowymi drogami, by wrócił do tego, co istotne – czytamy w dokumencie końcowym zakończonego wczoraj w Rzymie zebrania Unii Przełożonych Generalnych męskich zakonów i zgromadzeń. – Żyjemy w czasach kryzysu, ale też nadziei; w czasach złożonych i wymagających rozeznania” – piszą zakonni generałowie.

Zwracają uwagę, że nie chodzi tu tylko o kryzys cywilizacji i wzorców, ale też relacji: „Wszystkie środowiska odczuwają potrzebę prawdziwego spotkania i komunii. Jeśli życie konsekrowane jest prorockim znakiem, to dziś wiąże się to z odwołaniem do tego, co istotne dla wiary; z wezwaniem, by Kościół był uboższy, bardziej służył, lepiej potrafił być obecny na peryferiach geograficznych i egzystencjalnych”. Te ostatnie słowa wyraźnie nawiązują do tego, co często powtarza Papież Franciszek.

Generałowie zakonów przypomnieli stojące przed nimi wyzwania. Wskazali m.in. na potrzebę tworzenia wspólnot międzynarodowych, które byłyby prorockimi znakami w dzisiejszym świecie. Zwrócili też uwagę na znaczenie, jakie ma internet. Należy on dziś integralnie do sposobu życia osobistego i społecznego. Nie jest czymś „obok” życia, ale warunkiem i sposobem bycia, którym się żyje. Dlatego każdy przełożony generalny powinien sprzyjać właściwemu nastawieniu do „świata cyfrowego”, znać jego aspekty pozytywne, ale też wiążące się z nim niebezpieczeństwa. Musi się liczyć z tym, że kandydaci do życia konsekrowanego przychodzą z wiedzą i relacjami, które są obecne w internecie. Trzeba im pomóc we właściwym ich rozeznaniu i selekcji, a także w wykorzystywaniu internetu w celach duszpasterskich – podkreślono na zebraniu Unii Przełożonych Generalnych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OBRADY, RZYM, ZAKONY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9