Papież przemówi do młodych na Lednicy

Z Watykanu dotarła dziś do dominikanina o. Jana Góry informacja o tym, że Ojciec Święty Franciszek wystosuje specjalne przesłanie do młodzieży, która 1 czerwca przybędzie na XVII Spotkanie Młodych na Lednicy. W odpowiedzi na tą radosną wiadomość, młodzież lednicka wysłała do papieża prezent, który już jutro trafi do jego rąk.

W wysłanej dziś do Ojca Świętego paczce znajdują się tegoroczne symbole lednickie: stuła i łyżeczka, a także m.in. krzyż lednicki, srebrny pierścień i talenty lednickie oraz płyta z Tango Francesco, piosenką, która powstała z inspiracji postacią nowego papieża. O. Jan Góra dołączył także do niej list, który napisał do papieża Franciszka.

Jak wyjaśnia o. Góra w rozmowie z KAI, starania o to, aby papież wystosował specjalne przesłanie do młodzieży, podjął zaraz po zakończeniu ostatniego konklawe. Wysłał wówczas do Ojca Świętego list z zaproszeniem na Lednicę oraz krótkim przedstawieniem historii spotkań. „To wspaniałe, że Lednica utrzymuje swój papieski charakter” – komentuje o. Góra dzisiejszą informacje z Watykanu. Dla Ruchu Lednickiego jest ona szczególnie ważna, bowiem pokazuje, że po Janie Pawle II i Benedykcie XVI, kolejny papież pamięta o Lednicy.

Ojciec Święty Franciszek słowo skierowane do młodych nagra 29 maja. Od razu zostanie ono przetłumaczone na język polski. W formie przekazu multimedialnego zostanie odtworzone 1 czerwca na Polach Lednickich w wieczornej części spotkania, po Mszy św. sprawowanej o godz. 19.

Przygotowania do tegorocznej Lednicy wkraczają już w ostatnią fazę. Od poniedziałku 27 maja na Pola Lednickie zaczną przyjeżdżać wolontariusze, którzy będą budować infrastrukturę. Gotowy jest także śpiewnik dla uczestników.

Tegoroczne Spotkanie Młodych na Lednicy oficjalne rozpocznie się 1 czerwca o godz. 17. Pola Lednickie otwarte jednak zostaną już o godz. 8 rano, a od godz. 10 młodzi ludzie będą mogli przystąpić do spowiedzi. W ciągu dnia wygłoszone zostaną konferencje oraz świadectwa o ojcostwie, natomiast o godz. 16 słowo skieruje do uczestników o. Jan Góra.

Postacią, którą organizatorzy pragną w tym roku szczególnie przybliżyć uczestnikom, jest bł. Edmund Bojanowski, twórca ochronek dla dzieci. Pomogą w tym siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, założonego przez tego błogosławionego. Federacja Zgromadzeń Sióstr Służebniczek złożyła niedawno w Sejmie wniosek o ustanowienie roku 2014 rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego w 200. rocznicę jego urodzin.

Centralnym punktem spotkania lednickiego będzie Msza św. sprawowana o godz. 19, podczas której homilię wygłosi bp Grzegorz Ryś. Nocą, po adoracji Najświętszego Sakramentu i akcie wyboru Chrystusa, młodzi przejdą przez Bramą III Tysiąclecia.

Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5