Zakaz zatrzymywania procesji religijnych przed domami mafijnych bossów, zwyczajowego przyczepiania banknotów do figur świętych i zbiórki pieniędzy na pokazy pirotechniczne - te zasady przyjęli w poniedziałek biskupi z regionu Kampania na południu Włoch.
Reguły te to odpowiedź tamtejszego Kościoła na toczące się od lat polemiki wokół częstych, relacjonowanych przez media przypadków udziału mafiosów w uroczystościach religijnych, zwłaszcza w głównym mieście Kampanii, Neapolu, i jego okolicach, gdzie silna jest obecność kamorry. Niekiedy procesje zatrzymują się przed domami bossów, skąd pozdrawiają oni uczestników.
Znane są również epizody sponsorowania przez mafię procesji i innych uroczystości kościelnych.
Hierarchowie wprowadzili też zakaz wszelkich spektakli rozrywkowych, jakie dotychczas towarzyszyły uroczystościom ku czci świętych-patronów miejscowości. Konferencja biskupów z Kampanii ustaliła, że datki zbierane podczas takich ceremonii powinny być przekazywane na cele dobroczynne lub na poprawę stanu kościołów. Przyjęte rozporządzenie zostanie rozesłane do wszystkich proboszczów.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).