„Wspólnota wspólnot – nowa parafia”. Tak brzmiał tytuł zakończonego przed kilkoma dniami plenarnego spotkania episkopatu Brazylii. Owocem kilkudniowej modlitwy i dyskusji na temat wspólnot parafialnych ma być oficjalny dokument, który zostanie rozesłany do wszystkich diecezji.
Abp Sergio Castrini, przewodniczący komisji episkopatu odpowiedzialnej za przygotowanie materiału pod dyskusję biskupów, zaznaczył: „Dokonanie rzeczywistej oceny wspólnot parafialnych nie jest tak proste, jak się wydaje. Sytuacja parafii jest bardzo złożona, ponieważ wyzwania pojawiające się wobec niej są w jakiś sposób podobne do tych, przed którymi staje dzisiejszy świat. W każdej parafii spotykamy się ze światłem i cieniem, radościami i troskami”.
Wiele parafii i wspólnot na terenie całej Brazylii już od kilku lat przeżywa intensywne „nawrócenie duszpasterskie”. W wielu parafiach i wspólnotach troska o ewangelizację wyraża się w katechezie inicjacji chrześcijańskiej w perspektywie Słowa Bożego. Mamy parafie, gdzie liturgia jest bardzo żywa dzięki aktywnemu uczestnictwu wiernych. Są także parafie, gdzie dominuje troska o młodzież i gdzie zachęca się wiernych do podejmowania różnorodnych posług we wspólnocie. W parafiach, oprócz wielu różnorodnych aktywnych grup, działają także rady duszpasterskie i administracyjno-finansowe.
Jak zauważa abp Castrini, faktycznie istnieje wiele trudności, jednak do proboszcza i jego najbliższych współpracowników należy rozwinięcie duszpasterstwa charakteryzującego się duchem komunii i uczestnictwa, a to doprowadzi do prawdziwej odnowy parafii.
Z pewnością dokument episkopatu, jaki dotrze do wszystkich wspólnot wiary na terenie całej Brazylii, przyczyni się do dyskusji i refleksji w celu uczynienia z parafii instytucji misyjnej, ewangelizującej i posługującej życiu.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.