Większość z ponad 20 tys. osób, które przyszły na targi książki katolickiej do Arkad Kubickiego, wyszła z nich z wypchanymi torbami, reklamówkami, pakunkami... Co w nich najczęściej było?
Felek i Ania poruszyli
Kilkadziesiąt osób przyszło do targowego namiotu na spotkanie z Felkiem – trzeźwym alkoholikiem, jednym z prekursorów ruchu AA w Polsce. Jego szczere, wzruszające świadectwo o przemianie życia pełnego upadków, upodlenia, niewiary, w życie spełnione, szczęśliwe, oddane Bogu, zachęciła do kupowania audiobooka „12 Kroków wg Felka Alkoholika poznaje Rafał Hazardzista”. Płyta została wyróżniona przez kapitułę konkursu Feniks 2013 za „przejmujące świadectwo życia w trzeźwości, naznaczonego przeżywaniem łaski wiary i łaknącego kontaktu z Bogiem”. Inna, która również ukazała się w Rajmedia.pl, „12 kroków do wolności”, doczekała się już 5. wznowienia.
Na stoisku Edycji św. Pawła gościła w sobotę Ania Golędzinowska, była modelka, prezenterka telewizyjna, która przeżyła nawrócenie. To właśnie jej biografia-świadectwo, „Ocalona z piekła”, przyciągały kupujących. Książka zdobyła tegorocznego Feniksa w kategorii literatury dla młodzieży.
Lektury polecone
Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta
– Największe wrażenie ostatnio zrobiła na mnie książka Jeana-Jacques’a Antiera „Nieruchoma podróż”. Jest to najobszerniejszejsza z dotychczasowych biografii Marty Robin. Przeczytałem tę książkę tuż przed wizytą w Châteauneuf – centrali wspólnot Ognisk Miłości, gdzie zbierałem materiały do swojej książki „Dowody Tajemnicy”, której jeden z rozdziałów jest poświęcony tej francuskiej mistyczce i stygmatyczce. Z książki wyłania się obraz osoby zupełnie pozbawionej tego, co w życiu określamy przyjemnościami: nie jadła, nie piła, nie spała, była przykuta do łóżka – wielu powiedziałoby: człowiek roślinka i pomyślało o eutanazji. A tymczasem przez jej pokój przez 52 lata przewinęło się prawie milion osób. Ona przywracała im sens życia.
Wojciech Cejrowski, podróżnik
– Na co dzień czytam Psalmy i Stary Testament. Kupuję sobie z przypisami, dokupuję do tego książki rabinów z omówieniami, wytłumaczeniem zwyczajów starotestamentowych. Natomiast Nowy Testament mi „nie wchodzi”. Ale pocieszam się, że prawdopodobnie Pan Bóg przewiduje dla mnie długie życie, skoro jeszcze w tym wieku nie dorosłem do tej lektury.
Krzysztof Ziemiec, dziennikarz telewizyjny
– Czytam dużo książek, ale najczęściej te, które są mi potrzebne w mojej pracy. Na inne po prostu brakuje mi czasu. Chociaż ostatnio udało mi się przeczytać interesujący wywiad rzekę z bp. Grzegorzem Rysiem: „Kościelna wiosna”. Mogę polecić za to wartościowe i piękne edytorsko książki dla dzieci. Moja żona tygodniowo wypożycza ich z biblioteki kilkanaście, a ja jak tylko mogę, z wielką przyjemnością czytam je dziewczynkom na dobranoc. Domaga się tego nawet dwunastolatka, bo to naprawdę miło i pożytecznie spędzony wspólny czas.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.