Grota św. Piotra zagrożona

Decyzję o ratowaniu przed zniszczeniem Groty św. Piotra w Antiochii nad Orontesem podjął rząd turecki premiera Recepa Tayyipa Erdoğana.

Ten niewielki obiekt o rozmiarach 13/9,5/7 m, uważany za jeden z najstarszych na świecie kościołów skalnych, został wykuty w górze wznoszącej się nad Antiochią, jedną z głównych stolic starożytnego świata śródziemnomorskiego.

W miejscu tym miał odprawiać Eucharystię apostoł Piotr, który zgodnie z Listem św. Pawła do Galatów (Gal 2,11) odwiedził Antiochię, a według tradycji był tam nawet biskupem, zanim dotarł do Rzymu. Grota nie jest oficjalnie miejscem kultu, ale należy do państwowego muzeum w Antiochii. Jego dyrekcja udostępnia ją czasem na Msze lub nabożeństwa ekumeniczne. Napotyka to jednak biurokratyczne przeszkody.

Obecnie tureckie ministerstwo turystyki i kultury zajęło się umocnieniem niestabilnego terenu w pobliżu Groty św. Piotra i konserwacją zachowanych w niej mozaik. Planuje się też utworzenie parkingu, restauracji i sklepów z pamiątkami. Władze liczą na ożywienie turystyki w Antiochii, nazywającej się po turecku Antakya. Leży ona na pograniczu z Syrią i jest miejscem przepływu tamtejszych rebeliantów, co odstrasza turystów. Chrześcijan jest tam tylko kilkudziesięciu. Wprawdzie pięciu wschodnich hierarchów, trzech katolickich i dwóch prawosławnych nosi tytuł patriarchy Antiochii, rezydują oni jednak w Syrii lub Libanie.

Uszkodzeniu uległo ostatnio również inne miejsce w Turcji związane z początkami chrześcijaństwa. Spowodowała to wiosenna burza, która przetoczyła się nad Efezem w zachodniej części tego kraju. Silny wiatr zniszczył metalowe zadaszenie Domu Maryi, powalając kilkanaście otaczający je drzew. Według miejscowej tradycji Matka Boża miała tam spędzić ostatnie lata życia. Jest to jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych przez przybywających do Turcji chrześcijańskich pielgrzymów, wśród których byli też papieże Paweł VI, Jan Paweł II i ostatnio, w 2006 r., Benedykt XVI. Efeski Dom Maryi czczą też miejscowi muzułmanie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6