Miłość - caritas - zawsze będzie konieczna

Nie ma takiego sprawiedliwego porządku państwowego, który mógłby sprawić, że posługa miłości byłaby zbędna - piszą biskupi w liście na Niedzielę Bożego Miłosierdzia, przypominając słowa Benedykta XVI. Hierarchowie wzywają do pomocy osobom ubogim i samotnym.

List jest odczytywany w niedzielę w kościołach na terenie całego kraju. Biskupi podkreślają w nim, że w życiu Kościoła, oprócz liturgii i głoszenia Słowa, "posługa miłości okazywanej bliźnim stanowi jedną z najważniejszych jego cech". "I nawet gdyby wspaniale działały różne organizacje i fundacje charytatywne, nikt nie może wyręczyć Kościoła w posłudze miłości" - piszą w liście hierarchowie.

Przypominają także słowa Benedykta XVI z encykliki "Deus caritas est" ("Bóg jest miłością"), w której napisał m.in.: "Miłość - caritas - zawsze będzie konieczna, również w najbardziej sprawiedliwej społeczności. Nie ma takiego sprawiedliwego porządku państwowego, który mógłby sprawić, że posługa miłości byłaby zbędna. (...) Zawsze będzie istniało cierpienie, które potrzebuje pocieszenia i pomocy. Zawsze będzie samotność. Zawsze będą sytuacje materialnej potrzeby, w których konieczna jest pomoc w duchu konkretnej miłości bliźniego".

Biskupi zwracają uwagę na działalność Caritas - kościelnej organizacji charytatywnej, która pomaga potrzebującym na całym świecie. Niedziela Miłosierdzia Bożego - to jej święto patronalne. Hierarchowie podkreślają, że Caritas prowadzi m.in. okna życia, leczenie i rehabilitację chorych, domy dla bezdomnych, opiekę nad uchodźcami, dożywianie głodnych, natychmiastową i długofalową pomoc dla ofiar kataklizmów, wspiera bezrobotnych, organizuje wakacje dla dzieci ubogich.

"Nie chodzi jednak o swego rodzaju opiekę społeczną, jednorazową akcję, lecz o misję, która polega na autentycznej trosce o godność każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Caritas - miłość miłosierna należy do misji Kościoła, tak samo jak głoszenie Słowa i wychwalanie Boga w liturgii" - napisali biskupi.

Caritas w ramach Tygodnia Miłosierdzia będzie prowadziła dni otwarte w swoich placówkach. Chętni będą mogli odwiedzić hospicja, ośrodki dla matek z dziećmi, bezdomnych oraz świetlice środowiskowe.

Caritas apeluje o przekazywanie jej 1 proc. odpisu podatkowego. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego, organizację wypoczynku wakacyjnego dla dzieci oraz na ich dożywianie.

Święto Miłosierdzia Bożego wprowadził na prośbę Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 r. dla wszystkich diecezji w Polsce, a w dniu kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej (30 kwietnia 2000 r.) ogłosił je dla całego Kościoła. Tydzień Miłosierdzia dotąd był obchodzony w październiku. Od tego roku, będzie go rozpoczynała Niedziela Miłosierdzia Bożego - pierwsza niedziela po Wielkanocy.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6