Franciszek ma odwagę Jana XXIII

Reforma Kościoła zaczyna się nie od zmiany jego struktur, ale odnowy ludzi - powiedział kard. Bagnasco

Reforma Kościoła zaczyna się nie od zmiany jego struktur, ale odnowy ludzi. Ten wymiar reformy nabiera szczególnego znaczenia w przeżywanym przez nas Roku Wiary. W tym duchu kard. Angelo Bagnasco odniósł się w wywiadzie dla Corriere della Sera do kwestii reform, jakich możemy spodziewać się po Franciszku.

Metropolita Genui przypomina słowa Papieża skierowane do dyplomatów: „Nie można budować mostów między ludźmi, zapominając o Bogu. Nie można przeżywać prawdziwych więzi z Bogiem, zapominając o innych”. To, jak wskazuje kard. Bagnasco, jest linią zmian nowego Papieża: budować wspólnotę kościelną zaczynając od odnowy serc poszczególnych ludzi, a dopiero potem reformując struktury.

Przewodniczący episkopatu Włoch wskazał, że wybór Franciszka jest kreatywnym gestem dla Kościoła. „To człowiek bardzo ciepły i bezpośredni, ale zarazem szczery i zdeterminowany. W tym właśnie przypomina Jana XXIII, który zachwycił świat swoją prostotą, ale z odwagą godną proroka nie bał się zwołać Soboru” – podkreśla kard. Bagnasco.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  25.03.2013 18:00
  Daj Boże, by papież Franciszek nie bał się spalić dokumentów SW II na Placu św. Piotra.
 • Jaśko
  25.03.2013 19:03
  Kościół to my, więc będzie tak jak chcą wierni. Tak było z Soborem Vaticanum II, tak będzie zapewne w najbliższych latach, albo Kościół ograniczy się do kruchty i zacznie od nowa.
 • uhuhuhu
  25.03.2013 20:02
  Nie potrzeba żadnych strukturalnych reform w Kościele, tak moim zdaniem. Przesłanie Vaticanum II jeszcze nie zostało zorozumiane i zrealizowane, więc po co tworzyć jakieś nowe?
  A co do ludzi: Kościół jest w ciągłej reformie. Serca - w posłuszeństwie Chrystusowi, a nie wywrotowym i populistycznym hasłom. Gdybyśmy żyli w przyjaźni z Panem, nikt by się nawet nie zająknął o jakiejś reformie czy trzecim soborze. Istotnie, współcześnie wszystkiego upartuje się w strukturach zewnętrznych i je się chce zmieniać. A chyba trzeba zacząć od siebie. Niby banał, ale czemu nikt tego zdaje się nie zauważać?
 • KL
  25.03.2013 21:43
  „Jakże pragnąłbym Kościoła ubogiego, Kościoła ubogich...” Znamienne słowa papieża Franciszka szczególnie brzmią w kontekście Wielkiego Postu, kiedy to Kościół skupia się na trzech aktywnościach, a są nimi MODLITWA , POST i JAŁMUŻNA. Ta ostatnia ma wynikać z dwóch pierwszych, bo modlitwa ma nas uwrażliwiać, post skłonić do współodczuwania, a w sensie materialnym pozwolić na „zaoszczędzenie” z przeznaczeniem na wsparcie ubogich.
  Jeśli chodzi o Wielki Post to został tydzień, ale wezwanie do modlitwy,postu i jałmużny to zadanie na cały rok.
  Znieczulica to choroba zataczająca szerokie kręgi. Ale, niestety, grozi nam wszystkim. Przyzwyczajamy się do żebraków, bezdomnych, głodnych dzieci i potrafimy minąć obojętnie naprawdę potrzebujących naszej pomocy. Pielęgnujmy własną wrażliwość! Bądźmy hojni! Szukajmy sposobów na pomoc. W świecie pełnym komercji wyjątkowo ważna jest „wyobraźnie miłosierdzia”.
  Dla par planujących ślub Kapucyni wymyślili np. akcję CZADowa Para Małoda.
  A przy okazji... nie przeoczmy możliwości scedowania 1% naszych podatków, na te cele, które są bliskie naszemu sercu! Może nam się wydawać, że to tak niewiele, ze nie warto, ale przecież Pan Jezus docenił grosz ubogiej wdowy. /Anna Bajon/
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9