I nie tylko kosmetyczki. – Tak, ty – rybak, ty – lekarz, ty – robotnik, student, psycholog, pielęgniarka, ksiądz, siostra zakonna, inżynier, kosmetyczka – ludzi będziesz łowić – mówił biskup płocki Piotr Libera w Bielsku-Białej, w czasie patronalnego święta Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji.
Płock dzieli od Bielska-Białej prawie 400 km. Ale to właśnie diecezja płocka jest jednym z tych miejsc, które z wielką otwartością przyjmuje ewangelizatorów z bielsko-żywieckiej Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji Świętych Cyryla i Metodego. Regularnie prowadzą oni kursy, misje, rekolekcje dla katechetów, seminarzystów i parafian tej mazowieckiej diecezji. Biskup płocki Piotr Libera pokonał tę drogę, by przez kilka godzin być z całą wspólnotą DSNE.
Podczas Mszy św. w kościele św. Pawła dziękował za jej posługę w powierzonej mu diecezji. Razem z księdzem biskupem i ks. dr. Przemysławem Sawą, dyrektorem DSNE, Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. Józef Walusiak z fundacji„Nadzieja”, ks. Piotr Kocur ze Skoczowa i ks. Krzysztof Walczak z Czechowic-Dziedzic. Jak co miesiąc Liturgia przygotowywana przez wspólnotę DSNE w drugą niedzielę miesiąca o 14.00 była połączona z modlitwą o uzdrowienie.
– Dziś nie wyruszamy na drogi nowej ewangelizacji, bo jest sekularyzm, bo tyle niewiary wokoło – mówił biskup Libera. – Tak, jest sekularyzm, jest niewiara, ale to nie główny powód. Nie wyruszamy, bo świat zwariował, głosząc obłąkańcze idee gender, małżeństwa dla wszystkich, przyznawania homoseksualistom prawa do adopcji dzieci. Tak, ten świat zwariował, ale to nie jest główny powód. Ani to, że wzmaga się obecność szatana w świecie. My wierzymy, że wiara sprawdziła się w naszym życiu i pragniemy dzielić się nią z innymi. Wyruszamy w tę drogę nowej ewangelizacji, bo chcemy być posłuszni i wierni słowu naszego Pana, który kazał nam iść na cały świat i głosić Jego Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. To nie jest jedynie wezwanie do niektórych. – Pan wzywa nas tak jak Piotra – zaznaczył ksiądz biskup. – Odtąd ludzi łowić będziesz. Tak, ty – rybak, ty – lekarz, ty – robotnik, student, psycholog, pielęgniarka, ksiądz, siostra zakonna, inżynier, kosmetyczka – ludzi będziesz łowić. Ksiądz biskup podkreślał, że ewangelizacja nie dopuszcza żadnych wymówek ani alibi – nie mogą nimi być kryzys gospodarczy, wrogość świata, ludzkie słabości, ani nawet prześladowania. Każdy dzisiaj powinien świadectwem własnego życia przekładać Ewangelię na współczesny język, tak jak niegdyś zrobili to święci Cyryl i Metody.
Ksiądz biskup był obecny także podczas modlitwy o uzdrowienie. W jej trakcie świadectwa składały osoby, które doświadczyły Bożej mocy w swoim życiu – zostały uzdrowione z chorób fizycznych (m.in. raka wątroby) lub duchowych. Bo Ewangelia i zapisane w niej słowa o uzdrowieniach i uwolnieniach to nie historia – to rzeczywistość. Po Mszy św. DSNE wraz z przyjaciółmi z innych wspólnot świętowała w Czechowicach-Dziedzicach. Ewangelizacja podejmowana przez członków DSNE to także nowe, twórcze i pomysłowe środki przekazu Dobrej Nowiny. Nie inaczej było podczas świętowania. Wszystkie roczniki formacyjne przygotowały humorystyczne – ale z ewangelizacyjnym przesłaniem – przedstawienia o działalności DSNE, udowadniając, że uczniowie Jezusa to nie smutasy narzekające na rzeczywistość, ale ludzie autentycznie radośni, tacy, którzy chcą nieść Jezusa zmartwychwstałego – Nadzieję tam, gdzie jej brakuje.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).