Stolica Apostolska wyraziła zadowolenie, że w oenzetowskim raporcie na temat rozwoju społecznego uznano fundamentalną rolę rodziny w tym zakresie.
Prawo do pracy jest ściśle związane z niezbywalnym prawem do założenia i utrzymania własnej rodziny – powiedział na forum ONZ przedstawiciel Watykanu. Abp Francis Chullikatt wziął udział w posiedzeniu Komisji ds. Rozwoju Społecznego. Tematem jej obrad była rola pracy w przezwyciężaniu ubóstwa.
Watykański dyplomata zauważył, że dane dotyczące zatrudnienia są dobrą ilustracją utrzymującego się w świecie skrajnego ubóstwa. Niemal pół miliarda pracowników ma na swe utrzymanie nieco ponad dolara dziennie. 200 mln osób jest bezrobotnych. Stolica Apostolska wyraziła zadowolenie, że w oenzetowskim raporcie na temat rozwoju społecznego uznano fundamentalną rolę rodziny w tym zakresie. Zdaniem Watykanu przypomina to, że państwo powinno służyć rodzinie i nie traktować jej w sposób instrumentalny czy sprzyjać jej destabilizacji. Na zakończenie swego wystąpienia abp Chullikatt zwrócił też uwagę na potrzebę zagwarantowania praw ludziom w podeszłym wieku. Można się bowiem spodziewać, że w związku ze starzeniem się społeczeństw prawa te mogą być negowane z powołaniem się na ekonomiczną niewydajność starców.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).