"Skala problemów związanych z brakiem trzeźwości jest przerażająca" – alarmuje bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Dziś, 10 lutego, rozpoczyna się 46. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
Z tej okazji będą odbywać się różne wydarzenia: bezalkoholowe bale karnawałowe, spotkania modlitewne, czuwania, pielgrzymki trzeźwościowe i dni skupienia.
Jak wyjaśnia bp Bronakowski każdy kolejny dzień Tygodnia Modlitw wiąże się z inną intencją. Wierni będą modlić się za rodziny, ojców, osoby ze świata kultury i nauki, sprawujących władzę a także za kapłanów. "Prosimy Boga, aby pobudzał sumienia tych grup do podejmowania troski o trzeźwość" – dodaje hierarcha.
Motywem przewodnim tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, w związku z Rokiem Wiary, jest rola ojca, jako „świadka wiary i trzeźwości”.
"Widzimy, że trzeba podjąć trud uświadomienia współczesnym mężczyznom, że nie ma piękniejszego powołania, niż bycie ojcem. Nie można osiągnąć większego sukcesu w życiu, niż zbudowanie trwałej i szczęśliwej rodziny, której fundamentem jest wiara i trzeźwość" – zaznacza biskup.
Obecnie uzależnionych jest ponad milion Polaków, niemal 4 miliony piją ryzykownie i szkodliwie, 2 miliony polskich dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym – przypomina bp Bronakowski. Dodaje, że ponad 10 tys. ludzi umiera w Polsce w ciągu roku przez alkohol. Ponadto, choć wiele rodzin doświadcza skutków kryzysu gospodarczego a rodzinom coraz częściej brakuje na podstawowe produkty spożywcze, to jednak stale obserwuje się wzrost spożycia alkoholu.
W rozmowie z KAI bp Bronakowski zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu bardzo często prowadzi do osłabienia, a nawet utraty wiary i wiąże się niejednokrotnie z trwaniem w grzechu oraz zanikiem więzi z Bogiem i wspólnotą Kościoła. "Alkohol jest więc zagrożeniem dla życia wiecznego" – zaznacza przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu to obok miesiąca abstynencji jedno z najważniejszych działań podejmowanych przez Apostolstwo Trzeźwości w Polsce. Przesłanie Tygodnia, zaznacza bp Bronakowski, jest jasne: wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu, wierni modlą się o łaskę trzeźwości dla bliźnich. Drugi cel ma charakter profilaktyczny. "Zaczynamy w ostatnią niedzielę okresu zwykłego, jeszcze w czasie karnawału, aby powiedzieć wyraźnie: chrześcijanin wezwany jest do trzeźwości w każdych warunkach, także podczas karnawałowej zabawy" – informuje hierarcha. Trzecim celem Tygodnia jest wynagrodzenie Bogu za grzechy pijaństwa.
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości informuje, że w ub. roku Polacy wydali na alkohol niemal 30 mld zł, „a zatem więcej niż wyniosły inwestycje na nowe drogi. Za tymi miliardami złotych kryją się nieprzeliczalne na żadnepieniądze dramaty konkretnych osób i całych rodzin”.
Pytany o nadzieje związane z tegorocznym Tygodniem bp Bronakowski powiedział KAI, iż chciałby, aby jak najwięcej osób "przejrzało na oczy" i aby ludzie uświadomili sobie, jak ogromne straty ponoszą polskie rodziny i polski naród przez brak trzeźwości. "Aby powoli zaczęły się zmieniać szkodliwe nawyki społeczne, aby rządzący przestali być adwokatami interesów przemysłu alkoholowego, ale zaczęli promować prawo sprzyjające ochronie trzeźwości" – podkreślił hierarcha.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.