Kult św. Agaty (hiszp. Águeda) od wieków cieszył się dużą popularnością w Hiszpanii. Z liturgicznym wspomnieniem sycylijskiej męczennicy z III w. związane są liczne tradycje lokalne. W niektórych miejscowościach świętowanie trwa nawet siedem dni.
Wspomnienie św. Agaty jest jednym z najbardziej popularnych świąt, szczególnie w regionie Kastylii i León. W mieście Zamora i okolicznych miejscowościach kobiety, zwane águedas od hiszpańskiej formy imienia Agaty, przejmują dzisiaj władzę, której symbolem jest laska burmistrza. Oprócz uroczystej Mszy organizowane są tańce i wspólny posiłek. Nie brakuje tradycyjnych ciastek, tzw. „agatek”, i słodkiego wina. Na ulicy można zobaczyć grupy w strojach regionalnych tańczące popularne charros i jotas. W miejscowości Zamarramala koło Segowii kobiety nie tylko przejmują dzisiaj władzę, ale także zlecają mężom zajęcie się domem i dziećmi.
Warto wspomnieć miejscowość Sorihuela del Guadalimar w regionie Jaén, gdzie znajduje się XVI-wieczna figura św. Agaty i jej relikwie. Mieszkańcy Sancellas na Majorce czczą św. Agatę przynajmniej od XV w., kiedy to złożyli takie przyrzeczenie. Z kolei Kraj Basków i Nawarra znane są z tzw. nieszporów św. Agaty. W przeddzień święta męczennicy na ulice wychodzą chóry, które śpiewają na jej cześć w rytm lasek, tzw. „makilaków”.
W Hiszpanii św. Agata jest szczególną patronką kobiet.
„Chrześcijanie, mimo trudności, są integralną częścią społeczeństw Bliskiego Wschodu".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.