O Chrystusie, który jest zarazem Pośrednikiem i Pełnią całego Objawienia mówił Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 16 stycznia w Watykanie. Papież kontynuował cykl katechez związanych z obchodzonym obecnie Rokiem Wiary.
W auli Pawła VI zgromadziło się według danych Prefektury Domu Papieskiego około 6 tys. wiernych.
Benedykt XVI nawiązał do nauki II Soboru Watykańskiego, który w Konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym "Dei Verbum" mówi, że najgłębsza prawda o Bogu i o zbawieniu człowieka jaśnieje nam „w Chrystusie, który jest zarazem Pośrednikiem i Pełnią całego Objawienia” (n. 2). Przypomniał, iż już w Starym Testamencie mowa jest o pośrednikach, jak Mojżesz, prorocy, sędziowie, którzy przekazują ludowi Izraela wolę Bożą, przypominając o konieczności wierności przymierzu i utrzymującymi żywe oczekiwanie pełnej i ostatecznej realizacji Bożych obietnic. Jednakże swój szczyt i pełnię objawienie Boże osiąga w Bożym Narodzeniu, kiedy w Jezusie z Nazaretu Bóg nawiedza swój lud. Jezus objawia nam oblicze Boga.
Z kolei Ojciec Święty poświęcił swą refleksję kwestii „objawiania oblicza Boga”. Mówi już o tym Stary Testament, który choć odrzucał możliwość tworzenia obrazów Boga, to jednak stwierdzał, że Bóg posiada oblicze, że można się do Niego zwracać po imieniu i nawiązać relację. „Historia zbawienia jest historią tej relacji Boga, który stopniowo objawia się człowiekowi, który pozwala poznać swoje oblicze” - powiedział papież. Zaznaczył, że w perspektywie Starego testamentu z jednej strony, istnieje dialog twarzą w twarz, jak między przyjaciółmi, ale z drugiej nie jest możliwe, aby w tym życiu oglądać oblicze Boga, który pozostaje ukryty: widzenie jest ograniczone. „W końcu za Bogiem można jedynie iść, widząc Go z tyłu” - zauważył Benedykt XVI. Podkreślił, że jednakże wraz z Wcieleniem zachodzi coś zupełnie nowego: w obliczu Jezusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem można widzieć oblicze Boga. W Nim wypełnia się droga objawienia Boga rozpoczęta wraz z powołaniem Abrahama. On jest pełnią tego objawienia, gdyż jest Synem Boga, a zarazem „Pośrednikiem i Pełnią całego objawienia”, powiedział nam wszystko o Ojcu.
Następnie Ojciec Święty przeszedł do zagadnienia pośrednictwa między Bogiem a człowiekiem. Zaznaczył, że swoją pełnię znajduje ono również w Jezusie z Nazaretu. W Nim widzimy i spotkamy Ojca; w Nim możemy przyzywać Boga jako „Abbà, Ojcze”; w Nim jest nam dane zbawienie. Na Niego, na spotkanie z Nim powinna być ukierunkowana cała nasza egzystencja. „Centralne w niej miejsce powinna mieć także miłość bliźniego, ta miłość, która w świetle krzyża pozwala nam rozpoznać oblicze Jezusa w ubogim, słabym, cierpiącym. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy prawdziwe oblicze Jezusa staje się nam bliskie w słuchaniu Jego Słowa, a zwłaszcza w tajemnicy Eucharystii. Dla nas Eucharystia jest wielką szkołą, w której uczymy się dostrzegania oblicza Boga, wkraczamy w bezpośrednią relację z Nim a równocześnie uczymy się kierowania spojrzenia ku ostatecznemu wydarzeniu dziejów, kiedy nasyci nas On światłem swego oblicza. Na ziemi zmierzamy ku tej pełni, oczekując, że zrealizuje się Królestwo Boże” - powiedział Benedykt XVI.
Oto słowa wypowiedziane przez Benedykta XVI po polsku: „Witam polskich pielgrzymów. Dziś zwracamy swe myśli ku Temu, który jest pośrednikiem i pełnią Bożego Objawienia. W Jezusie z Nazaretu Bóg nawiedza swój lud, posyłając swego Jednorodzonego Syna, który stał się człowiekiem. Jezus nie tylko mówi o Bogu, ale objawia Jego oblicze. Wpatrzeni w nie każdego dnia, zmierzajmy ku tej pełni, oczekując realizacji Królestwa Bożego. Niech Bóg wam błogosławi!”
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.