Z licznym udziałem wiernych odbyły się dziś w katedrze Mariameh w Damaszku uroczystości pogrzebowe Ignacego IV (Hazima). W intencji zmarłego 5 grudnia greckoprawosławnego patriarchy Antiochii i całego Wschodu sprawowano też żałobną liturgię 8 grudnia w katedrze św. Mikołaja w Bejrucie.
W związku z uroczystościami pogrzebowymi Ignacego IV premier Nadżib Mikati ogłosił 10 grudnia dniem żałoby narodowej w Libanie. Prezydent Michel Sleiman oświadczył tuż po zgonie patriarchy, że jego śmierć jest wielką stratą nie tylko dla Kościoła prawosławnego, ale dla całego Libanu i dla wszystkich Arabów. Ignacego IV cechowała wielka odwaga i mądrość - oświadczył prezydent Libanu dodając, że zmarły patriarcha był „rzecznikiem dialogu”.
W depeszy kondolencyjnej Benedykt XVI podkreślił zasługi zmarłego na rzecz pojednania i pokoju między ludźmi oraz dla zbliżenia między Kościołem katolickim i prawosławnym. Zmarły był „godnym naśladowania wzorem wiary i miłosierdzia” - napisał papież.
Uznanie dla odwagi i gotowości do dialogu patriarchy Ignacego IV wyrazili maronicki patriarcha Antiochii, kard. Béchara Boutros Rai oraz sunnicki wielki mufti Mohhamad Rashid Qabbani. Patriarcha moskiewski Cyryl I stwierdził, że Ignacy IV prowadził Kościół antiocheński w czasie trudnych doświadczeń. Jego „biblijna mądrość i głęboka pokora chrześcijańska” spowodowały, że stał się „jedną z najważniejszych osobowości wśród współczesnych zwierzchników religijnych”.
Według sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów, Olava Fykse Tveita, ze względu na „nieustanny wkład w sprawę pokoju i pojednania w regionie” zarówno wśród chrześcijan jak muzułmanów zmarły patriarcha cieszył się wielkim szacunkiem i uznaniem. „Straciliśmy jedną z wielkich postaci Kościoła, ojca duchowego, głębokiego teologa i autorytet w dialogu ekumenicznym” - napisał pastor Tveit.
92-letni patriarcha Ignacy IV stał na czele Kościoła Antiochii od 2 lipca 1979 r. W swoim dorobku miał liczne publikacje książkowe i artykuły poświęcone problematyce teologicznej. Z tego tytułu otrzymał doktoraty honoris causa zarówno paryskiej Sorbony, jak i uniwersytetu w Mińsku na Białorusi.
Szacuje się, że w Syrii żyje 1,2 miliona, w Libanie – 400 tysięcy, a w krajach Zatoki Perskiej 200 tys. wiernych należących do patriarchatu antiocheńskiego. Ważne znaczenie ma on w USA i Brazylii, skupiając „poszukujących” wyznawców.
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
"Oczekujemy od osób odpowiedzialnych za podjęte decyzje wyjaśnienia wszystkich wątpliwości".
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.