Łacina wraca do łask

Wspieranie nauki łaciny w seminariach to nie powrót do staroświeckości, ale dawanie klerykom możliwości zapoznania się z podstawowymi dokumentami Kościoła w oryginale.

Warto byłoby na nowo uwzględnić język Seneki także w programach szkolnych, co służyłoby wyjaśnianiu współczesnej kultury i „umeblowaniu głowy” młodemu pokoleniu. W ten sposób kard. Gianfranco Ravasi skomentował dla portalu Vatican Insider niedawne ustanowienie w Watykanie Papieskiej Akademii Języka i Kultury Łacińskiej. Włoski purpurat zwrócił też uwagę na panująca ostatnio swoistą modę na katolicki tradycjonalizm, który i w tej dziedzinie pozostawia wiele do życzenia.

„Przede wszystkim powinniśmy zachęcić tzw. tradycjonalistów do nauczenia się łaciny – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. – Często występują oni z postulatem odprawiania Mszy po łacinie, ale sami prawdopodobnie słabo znają ten język. Miałem w tym względzie znamienne doświadczenia z niektórymi osobami, które ostentacyjnie uczestniczyły w nabożeństwach po łacinie, a nie znały konkretnych aspektów języka”.

Kard. Ravasi przypomniał, że kultura zachodnia, a zwłaszcza języki Europy śródziemnomorskiej powstały na bazie łaciny. To samo dotyczy języka prawa i nauki. Powrót do łaciny pozwoliłby zrozumieć własny język i kulturę, a także nauczyłby bardziej racjonalnego i ścisłego myślenia – uważa przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ŁACINA

 • iX
  05.12.2012 08:36
  Państwa europejskie, które do czegoś doszły, opierały się na kulturze rzymskiej.
  Rzym to było imperium nie mające równego sobie pod względem organizacyjnym, militarnym, prawnym.
  Dlatego do dzisiaj uczy się łaciny w liceach niemieckich i elitarnych szkołach angielskich.

  U nas bylejakość, dezorganizacja i miałkość zaszły tak daleko, że nawet ludziom nie przychodzi do głowy, że może być inaczej. Gusta kształtują osoby w rodzaju "Kuby" W., red. Lisa, "Jurka" O. z jego powiedzeniem "róbta co chceta".

  Łacina i kultura antyczna byłaby antidotum na to wszystko.
 • Zachwycony!
  05.12.2012 10:14
  @Jakub Szymczuk: Kozackie jest to Pańskie zdjęcie:D Aż człowiek tęskni za średniowieczem i renesansem, kiedy nie było wszechogarniającej, poprawnej politycznie bylejakości.
 • MOSCARDI
  05.12.2012 21:08
  +W szkołach II RP uczono języków klasycznych i był to strzał w dziesiątkę, bo pozwalał młodemu człowiekowi na poznanie swojej grecko-rzymsko-chrześcijańskiej kultury. Wychodziły z tego pokolenia świadomych ludzi, młodej inteligencji!
 • Maxim
  05.12.2012 22:04
  Lepiej się nauczyć angielskiego. Przynajmniej można się porozumieć prawie na całym świecie. Obecnie jest to praktycznie język międzynarodowy. A łacina ? No i co by z tego miał przeciętny człowiek gdyby się sprężył i nauczył języka łacińskiego ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10