Rozpacz w Kongo

Biskupi kongijscy i Pomoc Kościołowi w Potrzebie wołają o ratunek dla tego zmęczonego wojnami kraju

O modlitwę w intencji Demokratycznej Republiki Konga zaapelowała organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zaproponowała nowennę do Jezusa Księcia Pokoju, która zostałaby odmówiona w dniach poprzedzających święta Bożego Narodzenia - od 16 do 24 grudnia.
Z inicjatywą modlitwy wyszła Christine du Coudray, kierująca projektami afrykańskimi organizacji. W listopadzie na własne oczy zobaczyła ona skalę ludzkich cierpień w kraju dotkniętym wojną domową i ubóstwem.

Zbrojne konflikty w dawnym Zairze spowodowały w ciągu minionych 16 lat śmierć około 5 mln mieszkańców. Śmiertelność niemowląt jest tam pięciokrotnie wyższa od światowej średniej. Jednak, zdaniem Coudray, największą katastrofą tego regionu świata jest „kompletny brak szacunku dla istot ludzkich”, tak jakby ludzie tam nie istnieli, a jedynie minerały, które się wydobywa. Demokratyczna Republika Konga posiada bowiem wielkie zasoby surowców naturalnych. Pracownica Pomocy Kościołowi w Potrzebie zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o działania na rzecz obrony sprawiedliwego handlu, aby Kongijczycy nie byli wykorzystywani przy ich wydobywaniu.

Mówiąc o potrzebie nowenny wskazała, że ludzie, których spotkała w Kongu czują się zapomniani. - Ale jest ktoś, kto wysłucha ich rozpaczy - to Bóg - powiedziała Coudray.

Inicjatywę nowenny do Jezusa Księcia Pokoju z radością przyjął bp Nicolas Djomo, przewodniczący Konferencji Biskupiej Demokratycznej Republiki Konga.


 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8