Dobiegła końca pielgrzymka episkopatu Hiszpanii do grobu św. Jana z Avili. Jubileuszową, setną sesję plenarną zakończyła Msza dziękczynna za ogłoszenie Apostoła Andaluzji Doktorem Kościoła.
Podsumowując obrady biskupi wydali komunikat, w którym krytykują przepisy prawne uderzające w małżeństwo i rodzinę.
Biskupi oświadczają, że „obecne ustawodawstwo hiszpańskie dotyczące małżeństwa jest głęboko niesprawiedliwe” i potrzebna jest „niezwłoczna reforma”. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 6 listopada, przyjmujące tzw. małżeństwa homoseksualne za zgodne z konstytucją, „nie uznaje instytucji małżeństwa w jego specyfice”. Ustawy, które „nie uznają ani nie chronią tak podstawowych praw są niesprawiedliwe”. Biskupi apelują do polityków o odpowiedzialność i postępowanie zgodnie z sumieniem w tak ważnej sprawie, nie kierując się interesami partyjnymi. Nikomu, a już szczególnie katolikom, nie wolno głosować za ustawami, które „ranią tak ciężko podstawowe struktury społeczeństwa”. Bez rodziny, bez ochrony małżeństwa i troski o przyrost naturalny „nie będzie trwałego wyjścia z kryzysu”.
Biskupi zapewniają o jedności z rodzinami, które najbardziej doświadczają skutków kryzysu: „Jesteśmy blisko nich, dzieląc się naszymi dobrami, naszym uczuciem i naszą modlitwą”. Jednocześnie zapewniają raz jeszcze o pomocy dla najbardziej potrzebujących organizowanej w diecezjach. Caritas parafialna jest dla wielu rodzin jedynym ratunkiem. Episkopat przeznaczył na Caritas 6 mln euro.
Na zakończenie obrad biskupi udali się w pielgrzymce do grobu św. Jana z Avili, który znajduje się w miejscowości Montilla k. Kordoby. Uroczystej Mszy przewodniczył kard. Antonio María Rouco Varela. Koncelebrował m. in. kard. Antonio Cañízares, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przewodniczący episkopatu podkreślił znaczenie Apostoła Andaluzji dla Kościoła w Hiszpanii i jego rolę w formowaniu duchowieństwa, którego stał się patronem. Jan z Avili, „miłujący Boga tylko z powodu Niego samego”, jest doskonałym wzorem na Rok Wiary – uważa kard. Rouco.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).