Oszustwo realizowane w pośpiechu

„Oszustwo” realizowane w pośpiechu, bez ogólnonarodowej debaty - tak lansowany przez socjalistyczny rząd projekt pod hasłem „małżeństwo dla wszystkich” ocenił dziś kard. André Vingt-Trois. Metropolita Paryża otworzył jesienne obrady plenarne episkopatu Francji, które trwać będą do czwartku 8 listopada.

Przewodniczący francuskiego episkopatu zaznaczył, że wbrew twierdzeniom polityków socjalistycznych projekt nowego ustawodawstwa odnośnie do legalizacji związków homoseksualnych nie jest wspaniałomyślnym otwarciem instytucji małżeństwa dla nowych kategorii współobywateli, lecz przekształceniem instytucji małżeństwa wpływającym na całe społeczeństwo. Nie będzie to „małżeństwo dla wszystkich”, lecz „małżeństwo niektórych” narzucone wszystkim – podkreślił purpurat.

Kard. Vingt-Trois wyraził ubolewanie z powodu braku ogólnonarodowej debaty w tej sprawie, tym bardziej, iż lansowany projekt ustawy może doprowadzić do głębokich przemian relacji międzyludzkich, stanowiących podstawę współżycia społecznego. Zaznaczył, że nie można domagać się od rodziców, aby przestali być dla swych dzieci ojcem i matką, a jedynie rodzicem A i B. Dodał, że kwestią podstawową jest poszanowanie rzeczywistości seksualnej osoby ludzkiej, wyrażającej się w kobiecości lub męskości. Narzucanie takiej wizji byłoby oszustwem, które naruszyłoby jeden z fundamentów życia społecznego i wprowadzało dyskryminację między dziećmi.

Metropolita Paryża zapewnił, iż Kościół pragnąłby wnieść swój głos w debatę publiczną, ale z powodu jej braku pragnie choćby wyrazić pewne przekonania i przestrzec przed niektórymi konsekwencjami proponowanych zmian. Wezwał katolików, by pisali wprost do swych deputowanych i przedstawiali swoje stanowisko. Równocześnie domaga się, aby parlamentarzyści mogli głosować zgodnie ze swoim sumieniem, a nie według nakazów dyscypliny partyjnej.

Przewodniczący episkopatu zaznaczył, iż Kościół nie występuje w obronie „praw wyznaniowych”, lecz dobra wspólnego. Z tego względu nie poruszają kwestii sakramentu małżeństwa, będącego szczególnym powołaniem życia chrześcijańskiego, lecz funkcje społeczne małżeństwa, które nie odnoszą się do kontekstu religijnego. Purpurat dodał, że Kościół występując zawsze w obronie najsłabszych, w tym przypadku musi bronić dzieci.

Równocześnie kard. Vingt-Trois przeciwstawił się planom legalizacji eutanazji.

«« | « | 1 | » | »»
 • Beata
  03.11.2012 17:27
  Z tą obroną dzieci różnie bywało.
 • czytelnik
  05.11.2012 14:00
  Ks.Kardynał wypowiada się w ważnej sprawie cywilizacyjnej.Robi to bezzwłocznie w odpowiedzi na niedoważone projekty legislacyjne.
  Zniszczyć prawo cywilne mogą ludzie własnymi decyzjami. Demokratycznie nie zmienią jednak prawa naturalnego,choćby je nawet negowali.
  Wzór postępowania kardynała Francji dla innych kardynałów, którzy zbyt często wykazują spóźnione reakcje na próby rozmontowania cywilizacji zachodnioeuropejskiej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9