Na znaczenie apostolstwa rodzin, w których zaczyna się nowa ewangelizacja, wskazał podczas Mszy św. sprawowanej przy grobie bł. Jana Pawła II abp Zygmunt Zimowski.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia wygłosił homilię w obchodzone dziś wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II. Liturgii w bazylice watykańskiej z udziałem kardynałów Stanisława Dziwisza i Stanisława Ryłki oraz abp Stanisława Gądeckiego przewodniczył metropolita przemyski, abp Józef Michalik.
Abp Zimowski podkreślił znaczenie wprowadzonych przez Jana Pawła II do rozważań różańcowych tajemnic światła, w tym cudu w Kanie Galilejskiej, wskazującej na rolę małżeństwa i rodziny. Tej właśnie tematyce poświęcony był tegoroczny Dzień Papieski. Kaznodzieja przypomniał przykład życia rodzinnego, jaki otrzymali zarówno bł. Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI. W tym kontekście podkreślił znaczenie ewangelizacji w naszych domach, będącej pierwszym zadaniem chrześcijańskich rodziców.
„W naszej Ojczyźnie potrzeba jest wiele rzeczy, ale przede wszystkim w naszej Ojczyźnie potrzebne są zgięte kolana przed Panem i ręce złożone do modlitwy, bo rodzina wychowuje w wierze i do wiary, do wielkiej solidarności – mówił abp Zimowski. – Jeśli będzie silna jednością, będzie również w stanie stawić czoła wyzwaniom różnych problemów naszych czasów. Dzisiejsza uroczystość przy grobie bł. Jana Pawła, łączy ziemię z niebem i jest natchnieniem, a zarazem wołaniem do wszystkich, którym zależy na dobru drugiego człowieka, na dobru polskiej rodziny, na dobru polskiej kultury, aby to wielkie dziedzictwo, jak wołał Jan Paweł II na zakończenie pierwszej pielgrzymki w Krakowie, aby to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska, jeszcze raz przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).