Irak obchodzi Rok Wiary

Rok Wiary obchodzony jest również w Iraku – kraju, gdzie za wyznawanie wiary chrześcijańskiej można zapłacić życiem.

Obchody rozpoczęto 12 października Mszą w katedrze św. Józefa w stołecznym Bagdadzie. Uczestniczyli w niej biskupi wszystkich tamtejszych obrządków katolickich: chaldejskiego, syryjskiego, łacińskiego i ormiańskiego, a także zwierzchnicy innych Kościołów chrześcijańskich. Liturgię transmitował iracki kanał telewizji naziemnej Al Sumaria. Udział wziął także szef państwowego urzędu ds. chrześcijan i wyznawców innych religii niemuzułmańskich Raad Kachaci.

„Patrzę z podziwem na chrześcijan Iraku” – powiedział w homilii nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Giorgio Lingua przypomniał, że są oni świadkami Bożej miłości. Wiara daje im siłę, by pozostać na tych ziemiach, gdzie zaczęła się historia miłości między Bogiem a ludzkością. Papieski dyplomata podkreślił, że ceni ich za to, iż „codziennie patrzą w oblicze Jezusa ukrzyżowanego i nadal żywią nadzieję, pracując na rzecz pokoju. Wiedzą bowiem, że Chrystus zmartwychwstał”.

Iraccy chrześcijanie wciąż mogą czuć się zagrożeni. Właśnie w dniu, kiedy w Bagdadzie otwarto Rok Wiary, minęło sześć lat od pogrzebu syryjskoprawosławnego kapłana Paula Iskandera zamordowanego w Mosulu. Rocznicę jego śmierci obchodzono tam z udziałem prawosławnych i katolickich biskupów tego miasta. Był on pierwszym duchownym zabitym na fali rozpoczętej wówczas prześladowań wyznawców Chrystusa, w której poniósł później śmierć tamtejszy arcybiskup obrządku chaldejskiego Paulos Faraj Rahho. W Bagdadzie żywa jest jeszcze pamięć krwawego zamachu na katedrę syrokatolicką, którego ofiarą padły przed dwoma laty dziesiątki wiernych i dwóch księży.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9