"Jan Paweł II - papież rodziny"

"Jan Paweł II - papież rodziny" - to hasło tegorocznego, XII Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie w niedzielę. W tym roku chcemy przypomnieć nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny - mówił prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Jan Drob.

Jak podkreśli ks. Drob w czwartek na konferencji prasowej, Dzień Papieski to okazja, by powracać do nauczania Jana Pawła II. Ze względu na to, że małżeństwo i rodzina zajmowały szczególne miejsce w nauczaniu Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa i papieża Jana Pawła II, rodzinie poświęcone będą tegoroczne obchody.

Bp Piotr Jarecki przypomniał, że temat rodziny zawsze był dla Jana Pawła II bardzo ważny. Podkreślił, że bez rodziny człowiek jest "ubogi w swoim człowieczeństwie", rodzina powinna być dla każdego człowieka pierwszą szkołą miłości, przebaczenia i wiary. "Jan Paweł II uczynił tę prawdę jednym z najważniejszych punktów swojej posługi w Kościele" - dodał.

Bp Jarecki zaznaczył, że współczesne społeczeństwo "ma z rodziną problem", co tym bardziej mobilizuje Kościół, by poświęcać temu zagadnieniu jeszcze więcej czasu i uwagi. Zauważył, że coraz później ludzie zawierają związki małżeńskie, coraz więcej osób boi się dojrzałości, odpowiedzialności i wchodzenia w trwałe związki. Przypomniał, że cała Europa boryka się również z kryzysem demograficznym.

"My staramy się przypominać prawdę o rodzinie" - mówił. Dodał, że Kościół z jednej strony chce dotrzeć z tą prawdą do głównych zainteresowanych, z drugiej apeluje do rządzących o efektywną politykę prorodzinną.

Ks. Drob poinformował, że jak co roku obchodom towarzyszyć będą msze święte, nabożeństwa, konferencje naukowe, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe. Centralne obchody zaplanowano w Warszawie, ale - jak podkreślił ks. Drob - Dzień Papieski obchodzony będzie też w wielu innych miejscowościach.

W sobotę wieczorem - w przededniu Dnia Papieskiego - metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz o godz. 20 wygłosi orędzie transmitowane przez TVP1.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów będzie wręczenie nagród Totus. Są one co roku przyznawane przez fundację osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do propagowania nauczania Jana Pawła II. W tym roku nominowani są do niej - w czterech kategoriach - m.in. abp Alfons Nossol, dziennikarz Jacek Moskwa, pisarka Barbara Wachowicz, ginekolog prof. Bogdan Chazan, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja "Dom Nadziei", Sekcja Polska Radia Watykańskiego, redakcje miesięczników "Więź" i "W drodze". Laureatów poznamy w sobotę podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim. Uroczystość transmitować będzie TVP2.

W niedzielę obchody rozpoczną się mszą św. w bazylice Św. Krzyża w Warszawie, celebrowaną przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, który też wygłosi homilię. Po południu na placu Zamkowym, o godz. 16 rozpocznie się koncert. Wystąpią na nim zespoły rodzinne, m.in. Bracia, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, bracia Steczkowscy oraz Paddy Kelly z The Kelly Family. Szczegółowy plan obchodów dostępny jest na stronie www.dzielo.pl.

Ks. Drob przypomniał, że obchodom towarzyszyć będzie również zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która finansuje stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży. Jak poinformował, fundacja potrzebuje rocznie ok. 12 mln zł, aby zapewnić swoim stypendystom jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju. Podkreślił, że fundacja finansuje naukę od gimnazjum do ukończenia studiów, stara się wysyłać swoich podopiecznych na zagraniczne stypendia, organizować staże itp. "W ten sposób budujemy +żywy pomnik+ Janowi Pawłowi II. Taki, jakie najbardziej cenił" - podkreślił ks. Drob. Obecnie stypendystami fundacji jest 2,5 tys. młodych osób, ponad 150 ukończyło już studia. W ubiegłym roku, podczas XI Dnia Papieskiego zebrano 7 mln 425 tys. zł.

Fundusz stypendialny można wesprzeć wysyłając SMS pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT), dzwoniąc na numer: 704207250 (2,50 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia": 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 r.; jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9