Nie bój się iść

Obecnie ze stypendium przyznawanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w naszej diecezji korzystają 84 osoby, od gimnazjum po studia. Dla stypendystów to jednak nie tylko pieniądze.

To stypendium jest szansą na lepszy start, ale też na prawdziwą wspólnotę i zbliżenie się do Boga – zapewnia Andrzej Radziejewski z Nietkowa (parafia Czerwieńsk), który stypendium otrzymuje od pięciu lat. – O możliwości otrzymywania takiego wsparcia powiedział mi proboszcz ks. Paweł Konieczny. Złożyłem papiery i dostałem. Najpierw to było stypendium z Diecezjalnego Funduszu Stypendialnego im. bp. Adama Dyczkowskiego, a teraz Funduszu „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – wyjaśnia stypendysta.

Grafik i projektant gier

– Mieszkam z mamą, która jest na rencie. Bez tego stypendium nie mógłbym realizować swoich pasji, a tak jeszcze mogę pomóc mamie – tłumaczy Andrzej Radziejewski, który dzięki stypendium ukończył zielonogórski Zespół Szkół Plastycznych. – Farby, pędzle, płótna i dojazd – to wszystko kosztuje – zauważa. Obecnie stypendysta studiuje grafikę na Uniwersytecie Zielonogórskim. Tematem jego prac, wykonywanych za pomocą różnych technik, jest cały otaczający świat, ale szczególnie lubi portrety. – Ludzie mnie pasjonują. Człowiek to najbardziej niezwykłe zjawisko. Trudno zrobić dobry portret, bo nie chodzi tylko o to, żeby przedstawić cechy zewnętrzne, ale pokazać, jaka dana osoba naprawdę jest – zauważa Andrzej Radziejewski.

Bycie stypendystą daje różne możliwości. – Niedawno miałem praktyki w Telewizji Polskiej w Warszawie. Dzięki temu mogłem poznać pracę grafika telewizyjnego od kuchni. Niesamowite doświadczenie – zapewnia Andrzej. W przyszłym roku po uzyskaniu tytułu licencjata stypendysta planuje dalsze studia w Krakowie. – Chciałbym dostać się na projektowanie gier komputerowych. To może mi dać dobrą pracę w przyszłości – mówi.

Nie stać w miejscu

Jednak nie tylko pieniądze i praktyki się liczą. Raz w miesiącu studenci stypendyści w Zielonej Górze mają  spotkania formacyjne. – Najpierw uczestniczmy we Mszy św., odprawianej przez naszego opiekuna ks. Andrzeja Kołodziejczyka, a potem mamy spotkania, na których poruszamy przeróżne tematy – wyjaśnia Andrzej Radziejewski, szefujący zielonogórskim stypendystom. – Oprócz tego raz na kwartał spotykamy się ze stypendystami z całej diecezji. W trakcie trzech dni modlimy się, rozmawiamy i bawimy. Wcale nie przyjeżdżamy, tylko po to, żeby odklepać wyjazd i dostać pieniądze. Rzeczywiście tworzymy prawdziwą wspólnotę i zbliżamy się do Boga – dodaje.

Stypendyści często sięgają wspólnie do tekstów Papieża Polaka, który patronuje fundacji. – „Nie bójcie się iść drogą świętości” to moje ulubione zdanie bł. Jana Pawła II. Nie możemy stać w miejscu, ale powinniśmy rozwijać się i dawać innym przykład poprzez świadectwo życia – zauważa Andrzej.

Zbiórka i paczka

13 i 14 października będziemy mogli wesprzeć stypendystów na ulicach Zielonej Góry. Publiczną zbiórkę organizuje właśnie Andrzej. – Oczywiście musiałem otrzymać pozwolenie na taką zbiórkę. Napisałem do Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o wystawienie pełnomocnictwa – wyjaśnia stypendysta. – 14 października będziemy dawać świadectwo w zielonogórskich kościołach. Będziemy opowiadać o sobie, aby uświadomić ludziom, na co idą ich pieniądze – dodaje. To niejedyna forma działania na rzecz innych. – W Nietkowie jestem animatorem grupy kandydatów do bierzmowania. Mam mnóstwo zajęć, ale chcę innym mówić o Bogu – wyjaśnia mieszkaniec Nietkowa.

Stypendysta ma już nowe pomysły. – Chcemy wziąć udział w akcji Szlachetna Paczka i pomóc konkretnej rodzinie na święta Bożego Narodzenia – zapowiada.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9