Ideał życia to powołanie do świętości

Ideał życia chrześcijańskiego to właśnie powszechne powołanie do świętości. Nie można mówić o nowej ewangelizacji bez szczerej gotowości do nawrócenia - mówił papież w homilii podczas Mszy Świętej na Placu Św. Piotra.

Ideał życia to powołanie do świętości   SAMANTHA ZUCCHI/PAP/EPA Papież udziela błogosławieństwa biskupom, po Mszy św. otwierającej Synod; Watykan, 07.10.2012 Pierwszym i najważniejszym jest mówić o Jezusie Chrystusie "chwałą i czcią ukoronowanym za cierpienia śmierci" – mówił papież w czasie homilii podczas Mszy Świętej na otwarcie XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Biskupów poświęconego tematowi „Nowej Ewangelizacji dla Przekazu Wiary Chrześcijańskiej”. Chwalebny krzyż Chrystusa wyróżnia tego, który głosi Ewangelię, który trwa przed Jego obliczem i w świetle Jego Tajemnicy, który pozwala się oczyszczać jego łaską.

Kościół istnieje dla ewangelizacji. Tę misję Chrystus zlecił Apostołom. Ewangelizacja ma trzy gałęzie: misja ad gentes – skierowana do tych, co nie znają jeszcze Chrystusa, nowa ewangelizacja – czyli wyjście do ochrzczonych, którzy porzucili życie wiarą i w końcu zwyczajna ewangelizacja Kościoła. Żadnej z nich nie można zaniedbać, gdyż wzajemnie się one uzupełniają i dopełniają – tłumaczył Benedykt XVI.

Ważną rolę w ewangelizacji pełni małżeństwo – przypomniał Ojciec Święty. Dla współczesnego świata samo w sobie jest ono Ewangelią – Dobrą Nowiną. Więź miłości wiernej i nierozerwalnej sama w sobie wymownie mówi o Bogu, gdyż jest oparta na wierze. Jest znakiem Jego łaski.

Małżeństwo ma być nie tylko przedmiotem, ale i podmiotem nowej ewangelizacji – przypomniał Benedykt XVI.

W naszych czasach – jak w poprzednich wiekach – Duch Święty rozbudził w Kościele nowy powiew, który znalazł swój impuls w Soborze Watykańskim II. Przypomniał on m.in. o powszechnym powołaniu do świętości. Święci są protagonistami ewangelizacji – mówił papież. Przez przykład swojego życia pokazują bowiem piękno życia w Chrystusie. Świętość nie zna przeszkód społecznych, kulturalnych, politycznych i religijnych. Świętość jest czytelna dla każdego człowieka. Dla wszystkich ludzi.

Ideał życia chrześcijańskiego to właśnie powszechne powołanie do świętości. To stwierdzenie ma jeszcze jeden wymiar. Nie można mówić o nowej ewangelizacji bez szczerej gotowości do nawrócenia. Chęć pojednania z Bogiem i bliźnimi jest jej najlepszą drogą.

W ostatnich słowach homilii Benedykt XVI zawierzył Bogu rozpoczynający się Synod. Prosił o szczególne wstawiennictwo bł. Jana Pawła II, którego cały pontyfikat był nową ewangelizacją i Maryję, Gwiazdę Nowej Ewangelizacji, prosząc wraz z nią o szczególne zesłanie Ducha Świętego.

Na początku Mszy Świętej papież ogłosił Doktorami Kościoła św. Hildegardę z Bingen i św. Jana z Avila.

Tekst papieskiej homilii w tłumaczeniu na język polski na następnej stronie.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6