Skandowali: "Obama, wszyscy jesteśmy Osamą"

Przywódca radykalnego islamskiego ruchu salafitów, poszukiwany przez tunezyjską policję w związku z zeszłotygodniowymi protestami pod ambasadą USA w Tunisie, w poniedziałek uciekł z meczetu al-Fatah, który został otoczony przez siły bezpieczeństwa.

Saifalah Ben Hasin, znany także jako Abu Ijad, w poniedziałek wygłosił kazanie w stołecznym meczecie, domagając się dymisji ministra spraw wewnętrznych Alego Larajedha oraz krytykując tunezyjską policję.

Świątynię otoczyło ponad tysiąc funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Wkrótce wycofali się na odległość ok. 200 metrów i wezwali wiernych do opuszczenia meczetu. W środku przebywały m.in. kobiety i dzieci.

Nagle ze świątyni wybiegły setki zwolenników Ben Hasina. Niektórzy byli uzbrojeni w kije. Tłum sforsował policyjny kordon. Ochraniany przez zwolenników Ben Hasin wydostał się z meczetu.

Tym samym przywódcy salafitów po raz kolejny udało się uniknąć aresztowania. Policja już po piątkowych demonstracjach próbowała go aresztować w jego domu.

Radykalny duchowny jest objęty policyjnym nakazem aresztowania w następstwie roli, jaką odegrał w przeprowadzonym w zeszły piątek ataku na ambasadę USA w Tunisie. W rozruchach tych, wywołanych obraźliwym wobec proroka Mahometa filmem wyprodukowanym w Stanach Zjednoczonych, zginęło według najnowszego bilansu czterech Tunezyjczyków, a 46 zostało rannych.

W poniedziałkowym kazaniu Ben Hasin podkreślał, że podczas piątkowych modłów wzywał do "pokojowych demonstracji" przeciwko filmowi "Innocence of muslims" (Niewinność muzułmanów). Oskarżył też policję o "prowokowanie protestujących".

Zwolennicy radykalnego duchownego skandowali: "Obama, Obama, wszyscy jesteśmy Osamą", "Dżihad, dżihad" oraz "Nigdy nie oddamy Abu Ijada".

Ben Hasin stoi na czele tunezyjskiego odgałęzienia salafickiego ugrupowania Ansar al-Szaria.

Władze w Trypolisie podejrzewają, że libijskie odgałęzienie tej organizacji mogło odpowiadać za atak w Bengazi na wschodzie Libii, w którym w zeszły wtorek na fali antyamerykańskich protestów zginął amerykański ambasador oraz jego trzech współpracowników.(PAP)

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6