Prościej na katechezie

Komunia w klasie trzeciej. Nowe podręczniki. W szkołach wchodzi w życie zmieniony układ nauczania religii.

Reklama

W zamyśle chodzi przede wszystkim o uporządkowanie treści nauczania. Nie oznacza to, że poprzedni program się nie sprawdził. Podejmujemy jednak pewne zmiany, zwłaszcza chcąc uprościć przekazywaną treść – wyjaśnia ks. Tadeusz Hrychorowicz z sekcji szkolno-katechetycznej w gliwickiej kurii.

W nowym programie układ treści będzie bardziej przejrzysty. W nauczaniu w klasach I–III uporządkowany zostanie przekaz historii zbawienia. Uczniowie, idąc do Komunii św. pod koniec trzeciej klasy, będą już zapoznani z najważniejszymi prawdami Biblii. Stary Testament będzie wyjaśniony uczniom w klasie drugiej, a Nowy w trzecim roku katechezy w podstawówce. – Chcemy ponadto zwrócić uwagę na bardziej konkretne aspekty nauczania. Mniej abstrakcji to po prostu możliwość większego zrozumienia i przyswojenia sobie treści – dodaje ks. Hrychorowicz.

Wprowadzenie nowego programu nauczania katechezy podzieli treści na partie materiału. Będą one cyklicznie rozszerzane na kolejnych poziomach kształcenia. Wraz z nowym programem do szkół trafią również nowe podręczniki. Będą one jednak wprowadzane sukcesywnie. Wraz z tym jak nowy układ nauczania obejmie klasy na poszczególnych etapach kształcenia. Ważne jest to, że niekoniecznie w całej Polsce obowiązywać będą te same podręczniki. Komisja Wychowania Katolickiego podtrzymała zasadę, według której zestaw książek służących jako pomoc nauczania ustala się na poziomie diecezji. Ma to służyć wykorzystaniu odpowiednich materiałów diecezjalnych zawartych w poszczególnych książkach.

Do komunii w klasie trzeciej

Najważniejsza zmiana w nowym programie w diecezji gliwickiej dotyczy Pierwszej Komunii świętej. Komisja Wychowania Katolickiego Komisji Episkopatu Polski ujednoliciła przygotowanie do tego sakramentu we wszystkich diecezjach w Polsce. Dotychczasowa praktyka (Komunia drugoklasistów) przestanie obowiązywać w diecezji gliwickiej w 2014 r. Oznacza to, że dzieci, które w roku szkolnym 2012/2013 rozpoczną nauczanie w klasie pierwszej,  przystąpią do Eucharystii dopiero po trzech latach katechezy, tzn. w roku 2015. Nie ulegnie zmianie bezpośrednie przygotowanie sakramentalne. Tak jak dotychczas będzie ono trwało przez jeden rok (w klasie trzeciej).

Warto wyjaśnić, że drugoklasiści w bieżącym roku szkolnym przystąpią do Komunii jeszcze w ramach starego programu. Nowy układ nauczania religii nie daje wytycznych odnośnie tzw. wczesnej Komunii świętej. To duszpasterz zdecyduje, czy konkretne dziecko będzie mogło wcześniej przystąpić do Stołu Pańskiego, tzn. przed klasą trzecią. – W naszej diecezji są tylko dwie lub trzy parafie, gdzie praktykowana jest wczesna Komunia święta – wyjaśnia ks. Adam Spałek z sekcji szkolno-katechetycznej gliwickiej kurii. – Nie jest to szerokie zjawisko, które utrudniałoby duszpasterzom prowadzenie przygotowania według nowych zaleceń – zaznacza.

Rozbieżne spojrzenia

Przesunięcie Komunii świętej do klasy trzeciej spotyka się z różnymi opiniami. – Moim zdaniem nie powinniśmy lekceważyć zagrożeń, jakie spotykają dziś dzieci – mówi ks. Benedykt Spyrka proboszcz parafii w Pokrzywnicy (diecezja opolska). – Odsuwania Komunii świętej o jeden rok nie uważam za dobry pomysł. Widzimy dziś nawał ezoteryki, magii, złych gier komputerowych, a my przecież dysponujemy orężem, które sami chcemy podać dzieciom w późniejszym terminie – wyjaśnia duszpasterz.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama