Prościej na katechezie

Komunia w klasie trzeciej. Nowe podręczniki. W szkołach wchodzi w życie zmieniony układ nauczania religii.

Reklama

W diecezji opolskiej komunia trzecioklasistów jest już kilkuletnią praktyką. – Uważam, że dopuszczenie dzieci do Eucharystii rok później to przede wszystkim większa możliwość pracy z rodzicami – mówi ks. Krystian Glomb z parafii w Większycach (również diecezja opolska). – Mam więcej czasu na katechezy w parafii. Moim zdaniem praca z rodzicami jest tutaj priorytetowa. To wielka szansa zaszczepienia w tych ludziach postaw, które mogą wpłynąć na religijność młodego pokolenia. Mówię to przede wszystkim z doświadczenia przygotowywania dzieci do Komunii od ponad 40 lat – zaznacza duszpasterz.

O konieczności oddziaływania na rodziców w czasie przygotowania do Eucharystii mówi również ks. Piotr Szczygielski z Zabrza z parafii Krzyża Świętego na Janku. Wikariusz dzieli się smutnym doświadczeniem z czasu przygotowania sakramentalnego w parafii, gdzie posługuje. – Przed kilku laty ksiądz proboszcz na spotkaniach formacyjnych pytał rodziców o obecność dzieci na świątecznej Mszy św. Okazało się, że były niedziele, gdzie w Eucharystii uczestniczyło tylko 12 na 50 przygotowujących się dzieci! Najgorsze, że rodzice nie widzieli w tym nic dziwnego – mówi ks. Piotr. – To wielkie zadanie dla nas duszpasterzy, by rzetelnie pracować z rodzicami – dodaje.

Pojawiają się również takie głosy, w których akcentuje się, że kiedy do szkół obowiązkowo pójdą już sześciolatki, w trzeciej klasie dzieci znów będą miały osiem lat. Oznacza to, że Eucharystię przyjmą uczniowie w takim samym wieku, jak obecni „pierwszokomuniści”. Tak więc przesunięcie Komunii świętej do trzeciej klasy w kontekście wieku nic nie zmieni. Dzieci zostaną jedynie lepiej przygotowane. Nauczanie w klasach I–III stanowić będzie bowiem zamkniętą całość. Obejmie ona wszystkie najważniejsze elementy wiary.

Ks. Piotr Szczygielski zwraca uwagę na element praktyczny pierwszej Eucharystii w klasie trzeciej. – Nauczyciele w mojej szkole, czyli podstawówce nr 1 w Zabrzu, zwrócili uwagę, że w trzecich klasach uczniowie na Śląsku zwykle wyjeżdżają na tzw. zieloną szkołę. Plany poszczególnych placówek oświatowych i parafialny układ uroczystości trzeba będzie więc odpowiednio wcześniej konsultować – dodaje wikariusz. – Istotne jest również to, że na rodziców w klasie trzeciej spadną dwa poważne wydatki. Będą musieli w krótkim czasie przygotować uroczystość komunijną, jak również zapewnić dziecku wyjazd nad morze lub w góry – zauważa ks. Szczygielski.

Przygotowania od roku

Nowy program i związane z nim rozwiązania nie będą dotyczyły od razu wszystkich dzieci. Uczniowie czwartej klasy podstawówki, pierwszej klasy gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych i zawodowych nowym programem zostaną objęci dopiero w przyszłym roku lub za dwa lata. W związku z tym rodziców nie powinien chociażby martwić brak przygotowanych podręczników. Ostatecznie układ nauczania religii zgodnie z nowym układem decyzją Komisji Wychowania Katolickiego będzie obowiązywał we wszystkich klasach od 1 września 2016 roku. Warto zaznaczyć, że zmodyfikowane treści nauczania na katechezie porządkiem odnoszą się do układów innych przedmiotów w szkole.

Rodzi się pytanie, czy katecheci i księża są do zmian w nauczaniu przygotowani? – Katecheci w diecezji gliwickiej już od roku w ramach spotkań są wprowadzani w cykl zmian – mówi ks. Hrychorowicz. – Jesteśmy również otwarci na wyjaśnianie wszelkich wątpliwości w ramach pracy naszej sekcji w kurii – dodaje. Odpowiednie informacje dotyczące nowego programu nauczania katechezy zostaną również podane księżom w ramach jesiennych konferencji rejonowych.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7