Papieski medal dla prof. Zembali

Szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kardiochirurg prof. Marian Zembala, otrzymał we wtorek papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice - Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim.

"Ten medal to pokłon dla wszystkich, którzy służą bliźnim. Ja jestem tylko jednym z bardzo wielu z nich. Służenie bliźnim jest służeniem Bogu, nie trzeba się tego wstydzić. A służba bliźnim - nie tylko w medycynie, ale w każdym działaniu - jest potrzebą chwili" - powiedział PAP profesor, podkreślając, iż czuje się zaszczycony prestiżowym wyróżnieniem.

Uroczyste wręczenie odznaczenia, wraz z dziękczynną mszą św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, odbyło się we wtorek w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Krzepicach na ziemi częstochowskiej - rodzinnej miejscowości profesora. To metropolita częstochowski wnioskował o uhonorowanie kardiochirurga papieskim, w podzięce za jego służbę na rzecz chorych.

Medal Pro Ecclesia et Pontifice ustanowił w 1888 r. papież Leon XIII. Jest on przyznawany przez papieży na wniosek biskupów diecezjalnych osobom duchownym lub świeckim szczególnie zasłużonym dla Kościoła lub bliźnich. Prof. Zembalę wyróżniono za jego ogromne zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego - daleko wykraczające poza standardową opiekę medyczną.

Prof. Zembala wskazał, że chrześcijańskie wartości leżą u podstaw dzisiejszej Europy - z jej otwartymi granicami, z możliwością współpracy oraz potężnym dofinansowaniem i rozwojem kraju dzięki środkom unijnym. Jak mówił, choć żyjemy w najdłuższym w historii Europy okresie bez wielkich wojen, kontynent nie jest wolny od zagrożeń.

"Im więcej w elicie ludzi o chrześcijańskich przekonaniach, ludzi otwartych i szukających porozumienia, a nie zamykających się i prących do konfliktów, tym więcej będzie w Europie dobrego, a mniej zagrożeń" - ocenił profesor, ciesząc się, że Kościół zauważa i promuje takie postawy.

"Mądrość papieża - tak obecnego, jak i jego poprzednika - polega m.in. na tym, że nie widzą oni chrześcijaństwa w bardzo wąskich nurtach, które spełniają oczekiwania tylko wąskiej grupy, ale w szerokiej przestrzeni, w pewnym uniwersalizmie przekazu" - wskazał prof. Zembala. Podkreślił, że bliskie mu są poglądy i przekonania środowiska "Tygodnika Powszechnego".

Zabrzański ośrodek, którym kieruje prof. Zembala, zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób serca, naczyń oraz płuc u dorosłych i dzieci. Rocznie wykonuje ok. 12 tys. inwazyjnych procedur kardiologicznych oraz 2,4 tys. operacji kardiochirurgicznych, w tym ok. 40-50 transplantacji serca i 20 transplantacji płuc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7