Niebawem powstanie Papieska Akademia Języka Łacińskiego.
W najbliższym czasie Stolica Apostolska opublikuje motu proprio Benedykta XVI o powołaniu do życia Papieskiej Akademii Języka Łacińskiego – pisze na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli. Będzie to dwunasta Akademia Papieska – zaznacza znany włoski watykanista.
Dotychczas kwestiami związanymi z używaniem i tworzeniem nowych słów w języku łacińskim zajmowała się działająca pod egidą Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej fundacja „Latinitas”. Wśród jej moderatorów jest dwóch Polaków: kapłan diecezji płockiej, ks. prał. Waldemar Turek oraz franciszkanin, o. Polikarp Jan Nowak. Publikuje ona pod takim tytułem czasopismo naukowe, organizuje międzynarodowy konkurs poezji i prozy łacińskiej, „Certamen Vaticanum” oraz zajmuje się przekładem na łacinę terminów nowoczesnych.
W skład nowej Papieskiej Akademii, działającej pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury wejdą wybitni naukowcy z różnych krajów świata, a jej celem będzie krzewienie używania i znajomości języka łacińskiego, zarówno w środowisku kościelnym jak i świeckim, a więc także w edukacji szkolnej. Tornielli przypomina, że pół wieku temu, 22 lutego 1962 r., w przeddzień II Soboru Watykańskiego bł. Jan XXIII opublikował Konstytucję Apostolską „Veterum sapientia” podkreślając, że język łaciński jest żywym językiem Kościoła i ma w nim znaczenie szczególne. Apelował również o właściwe przygotowanie w tym względzie kandydatów do kapłaństwa.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.