Ponad 500 motocyklistów z Polski i Europy wzięło udział 4 sierpnia w pielgrzymce do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Zawierzali Bogu swoją wspólnotę i podróżowanie na motocyklach. Pielgrzymka zorganizowana została w ramach trzydniowego międzynarodowego zlotu motocyklistów, który odbywa się w Bałtowie.
Mszy św. koncelebrowanej w świętokrzyskim kościele w intencji miłośników jednośladów przewodniczył superior o. Zygfryd Wiecha OMI, który witając pielgrzymów podziękował, że co roku pamiętają o tym, by pielgrzymować na Święty Krzyż.
- Krzyż jest specyficznym drogowskazem. Wskazuje nam na miłość Boga do każdego z nas – powiedział o. Wiecha.
W homilii ks. Krzysztof Kulpa, duchowy opiekun motocyklistów w diecezji sandomierskiej(sam także motocyklista), podkreślił, że w świętokrzyskim sanktuarium każdego roku uczestnicy zlotu w Bałtowie "ładują swe duchowe akumulatory, by wsparci Bożym błogosławieństwem płynącym z Relikwii Drzewa Krzyża Świętego przyoblec się w nowego człowieka".
- Na drodze naszego codziennego życia spotykamy szczególnych ludzi. Stają się oni dla nas przewodnikami, wskazując nam właściwe postawy, by żyło nam się lepiej, w zgodzie i harmonii, zachęcają do zmiany życia, postępowania. Niewątpliwie dla nas wszystkich takim przewodnikiem jest Jezus, który pragnie byśmy na nim budowali swoje życie – mówił ks. Kulpa.
Na zakończenie Eucharystii wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostali pobłogosławieni relikwią i oddali jej cześć przez ucałowanie.
Organizatorem pielgrzymki na Święty Krzyż jak co roku jest Klub Motocyklowy Ostrowiec Prospect Gremium MC, który od pięciu lat w Bałtowie na terenie Jura Parku organizuje w sierpniu zlot motocyklistów z całej Polski i Europy. Tegoroczny rozpoczął się 3 sierpnia, a zakończy się w niedzielę.
Uczestnicy zlotu w programie mają m.in.: paradę motocykli, koncert Bullshit Baby, Crankshaft, The Bill, T. Love, pokazy sztucznych ogni, wspólne smażenie na scenie regeneracyjnej jajecznicy z „jaja dinozaura” i konkursy z nagrodami. Ponadto przewidziane są jeszcze zwiedzanie Parku Jurajskiego, spływ kajakami, jazda konna i rollercoasterem oraz ognisko.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).