Jak się nie dać?

Chrześcijanie stają dziś przed niezwykle trudnym wyzwaniem: jak w obliczu ewidentnych krzywd z którymi się spotykają nie tracić ducha radości i pokoju.

Kościołowi w Polsce potrzeba „więcej pozytywnego nauczania a nie tylko utyskiwania jak jest źle, politykowania i rozstawiania po kątach” – stwierdził podczas zakończonego Kongresu Nowej Ewangelizacji bp Andrzej Czaja. Zgadzam się. Podpisuje się obiema rękami. Tylko mam poważny problem. Nie wiem jak się nie dać takiemu stylowi.

Ot, wczorajsze informacje. Wraca sprawa Telewizji Trwam na multipleksie. Nie zauważyć? Ja naprawdę uważam, że to medium ojca Rydzyka zostało skrzywdzone. Trudno mi ten fakt wyprzeć ze świadomości i uznać, że nic się nie stało.

Albo informacja o tym, że po raz kolejny „nieznani sprawcy” zniszczyli antyaborcyjną wystawę "Wybierz Życie", tym  razem zostawiając wyraźne ślady pozwalające na ich identyfikację. Nie jestem przekonany, czy epatowanie okrucieństwem to najlepszy sposób na promowanie życia, ale mam słuszne powód żeby przypuszczać, iż występujący przeciw tej wystawie nie kierują się względami estetycznymi. I jakoś ciągle pozostają bezkarni.

Mało? No to czytam informację na temat raportu o wolności religijnej opracowanej przez amerykański Departament Stanu. My, Polacy, jesteśmy niby OK. Ale Amerykanów niepokoją krzyże w miejscach publicznych i proces przeciwko Adamowi Darskiemu. Aż nie chce się tych zarzutów komentować. Przede wszystkim jednak na gorzką ironię zakrawa fakt, że tą cenzurę wystawiają nam władze kraju, w którym próbuje się gwałcić sumienia katolików przez kłócące się z ich światopoglądem zmiany w systemie służby zdrowia. I jak tu się nie oburzyć? Przecież to jakby harcujący w kurniku lis wszczynał larum, że zbliża się do niego kuna.

A wieczorem dostaję maila od kolegi. W nim, między innymi link do artykułu na pewnym „niezależnym” portalu o tym, jak toleruje się zanieczyszczenia szczepionek groźnymi wirusami. I książka, jak koncerny farmaceutyczne ustawiają to, co nazywa się wiedzą medyczną pod sprzedaż swoich preparatów. Uznać, że głoszący takie poglądy ludzie z naukowymi tytułami to szukające zwady świry?

Mój problem polega na tym, że trudno mi zapomnieć, iż takie problemy też istnieją. Cieszą mnie inicjatywy w stylu  Kongresu Nowej Ewangelizacji czy Franciszkańskich Spotkań Młodych. Cieszą mnie organizowane przez różne wspólnoty wakacyjne rekolekcje i przeżywający w tym miesiącu swoje apogeum wielki ruch pielgrzymkowy. Więcej, cieszą mnie nawet zwyczajne spotkania w parafiach, o których nikt nigdy nie wspomni w żadnym medium. Ale do tego, by nie dać się temu stylowi narzekania potrzebuję wsparcia. Choćby w postaci takich jak cytowana na początku wypowiedzi pasterzy Kościoła.  Samo spotykanie się z Bogiem na modlitwie i próbowanie odczytania Jego woli to dla mnie trochę za mało. Bo kto powiedział, że moje sumienie nie może się mylić?

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Jerzyk
  01.08.2012 18:53
  - A nie wystarczyłoby zaufać Jezusowi i robić swoje, to co Jezus nam zadał?
  - Apostołowie zaczęli to robić po zesłaniu Ducha Świętego?
  - A my kiedy?
 • trup
  01.08.2012 19:12
  zamiast mądrych słów z których jak zwykle nic nie wynika - bo każdy cieszy się z tego jak to mądrze powiedział . lepiej posłuchać starszą babcię jak odmawia różaniec albo starszego pana , który również klęczy i modli sie przed krzyżem - co daje im ta modlitwa i jak oni się modlą . większy to przyniesie skutek niż coraz to mądrzejsze uwagi typu co robić i jak robić .cały czas przypominam o tym , że benedykt zachęca do modlitwy - nie potrzeba nic więcej .
 • news
  01.08.2012 22:01
  Jak było żle i dalej istniejemy to wypada nie robić nic, bo po co?
 • maja
  02.08.2012 08:15
  panie redaktorze, poniewaz sama przechodze (jak mysle i wiekszosc z nas ) przez podobne turbulencje, dedykuje panu nastepujaca modlitwe:

  Boze, napelnij mnie Pokojem bym umial akceptowac rzeczy ktorych nie moge zmienic...
  Odwaga bym zmienial to co moge...
  i Madroscia bym umial rozeznac.

  Aha, nie wszyscy Amerykanie sa tacy "postepowi":)
  sama pamietam jak w jakims programie pro-life dyskutowano na temat wprowadzenia prawa zakazujacego aborcji w USA, Polska byla wymieniona jako przyklad bardzo pozytywny. Tak wiec glowa do gory, sa tez i tacy ktorzy nas zdecydowanie popieraja w tym co inni nazywaja ciemnogrodem. Wrecz powiedzialabym "ciemnogrody waszystkich krajow laczcie sie".

  pozdrawiam
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10