IX Międzynarodowy Kongres instytutów świeckich zgromadził w Asyżu 350 świeckich konsekrowanych z 36 krajów.
Jego uczestnicy podjęli refleksję na temat „Słuchając Boga „między bruzdami historii”: co świeckość ma do powiedzenia konsekracji”. Specjalne przesłanie do uczestników kongresu skierował papież Benedykt XVI, które przekazał im prefekt watykańskiej kongregacji kard. João Braz de Awiz. Papież zaproponował w nim członkom instytutów świeckich, by skupili się na trzech sprawach: czynieniu ze swego życia całkowitego daru z siebie w odpowiedzi na miłość Boga; na prowadzeniu życia duchowego, które sprawia, że człowiek widzi w każdym wydarzeniu życia sens nadany przez Boga oraz na formacji, by przeżywać życie w pełni i w mądrości, by być zdolnym do namysłu nad światem i otwierać się na relacje z innymi. Przesłanie zakończył się zachętą, by obejmowali oni z miłością rany, jakich doznaje świat i Kościół.
Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego kard. Joao Braz de Aviz wygłosił podczas kongresu wykład, w którym rozwinął treści papieskiego przesłania. Ewa Kusz, przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (CMIS), przedstawiła statystyki dotyczące instytutów świeckich. - Zadała też ważne pytanie, czy mamy zabiegać o to, by cały świat stał się chrześcijański, czy o to, by być chrześcijaninem w świecie – relacjonowała KAI dr Teresa Stawarz, przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich w Polsce. Po południu jezuita prof. Paolo Gamberini wygłosił konferencję nt. konsekracji Jezusa w świecie i dla świata.
We wtorek, prof. Barbara Gerl-Falkovitz, filozof religii z Niemiec, mówiła o trwałym napięciu w życiu chrześcijanina. Jednym z największych wezwań, których doświadcza chrześcijanin, jest napięcie przed „wydaniem swojego życia, by nie żyć dla siebie, lecz by żyć w proegzystencji”. Z tego naturalnego odruchu, naturalnego lęku przed śmiercią (duchową) może wyzwolić jedynie Chrystus - mówiła. Po południu uczestnicy kongresu zostali zaproszeni do przyjrzenia się nowemu modelowi świętości w Kościele, jaki rodzi się z powołania świeckiej osoby konsekrowanej. - Wysłuchaliśmy najpierw wykładu abp. Geralda Lacroix, prymasa Kanady, a potem świadectw członków różnych instytutów – opowiadała dr Stawarz.
W ostatnim dniu uczestnicy kongresu podjęli refleksję nad nowymi sposobami komunikowania się Kościoła i w Kościele. Pod takim właśnie tytułem wykład wygłosił dr Ivan Netto, psychiatra z Indii, członek instytutu świeckiego. Zwrócił on uwagę, że nowe media stanowią również dla ludzi Kościoła nowy język komunikowania się ze światem. Dają prawie nieograniczone możliwości przekazywania informacji, kontaktowania się z ludźmi na całym świecie, niesienia wzajemnej pomocy, ale także mogą przyczynić się do utraty wewnętrznej głębi wzajemnych kontaktów przez poruszanie się w wirtualnym świecie. By technologia nie stwarzała zagrożeń, potrzeba najpierw zdobyć podstawy teologii, by dobrze rozumieć i respektować godność osoby ludzkiej – mówił.
Drugim prelegentem ostatniego dnia kongresu była psycholog Piera Grignolo z Włoch, członkini instytutu świeckiego. Swoje wystąpienie zatytułowała: Jak zmienia się powołanie, gdy zmienia się świat i zmieniamy się my sami. - W swoich fundamentach nasze powołanie się nie zmienia – mamy być darem dla innych i realizować plan Boga w rzeczywistym świecie. Zmienia się natomiast sposób komunikowania się ludzi między sobą, ponieważ zmienia się sposób ich życia. Członkowie instytutów świeckich muszą być kreatywni w szukaniu nowych sposobów swojej obecności w świecie. To m.in. znaczy, by nie bać się wchodzenia w obszary życia dotąd uważane za „brudne” czy niegodne i czasami zdecydować się na to, „że się czymś pobrudzimy”. Wszystko po to, by zamysł Boży wobec świata i wobec człowieka okazał się - w całej prawdzie przed światem – podkreśliła.
- Każdego dnia odprawialiśmy jutrznię i nieszpory oraz uczestniczyliśmy w Eucharystii celebrowanej w bazylice Matki Bożej Anielskiej. Liturgia była celebrowana w siedmiu językach. Klimat tego spotkania sprzyjał wymianie doświadczeń członków instytutów z całego świata i pokazywał nowe możliwości działania, zaangażowania w świecie. Wielu z nas dał nowe motywacje do pracy – powiedziała przewodnicza Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich z Polski.
Dodała też, że czas pomiędzy wykładami, wystąpieniami, modlitwami, członkowie instytutów świeckich wykorzystywali na indywidualne spotkania, nawiązywanie nowych kontaktów, na wymianę doświadczeń i dzielenia się troskami.
Organizatorem międzynarodowego kongresu w Asyżu jest Światowa Konferencja Instytutów Świeckich (CMIS), która zrzesza 185 instytuty świeckie z całego świata i koordynuje współpracę pomiędzy nimi. Należy do nich ok. 32,3 tys. kobiet i mężczyzn. W Polsce jest ok. 1,2 tys. świeckich konsekrowanych należących do ok. 40 instytutów świeckich.
Instytuty świeckie jedna z najmłodszych zaaprobowanych przez Stolicę Apostolską form życia konsekrowanego. Ich członkowie składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale swoją konsekrację realizują w świecie. Swoje apostolstwo - jak to wyraża adhortacja o życiu konsekrowanym "Vita consecrata" pełnią "w świecie i za pomocą środków tego świata", czyli przez pracę zawodową i różne formy świeckiej działalności.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.