Katowicka prokuratura umorzyła postępowanie dotyczące przekazania przez Komisję Majątkową nieruchomości parafii pw. św. Wojciecha w Radzionkowie (Śląskie). Śledczy nie dopatrzyli się w tej sprawie przestępstwa - dowiedziała się PAP w prokuraturze.
Doniesienie przesłało w sierpniu ubiegłego roku Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według informacji przekazanych wówczas przez CBA, Komisja Majątkowa przekazała parafii z Radzionkowa 200 ha. Parafia starała się o zwrot 40 hektarów ziemi bezprawnie zabranej jej w czasach PRL.
Po przeprowadzonym postępowaniu sprawdzającym prokuratura wszczęła w tej sprawie dochodzenie - pod kątem poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych dotyczących zarówno utraconej, jak i przekazanej parafii ziemi.
Ostatnio sprawa została umorzona ze względu na brak danych uzasadniających popełnienie przestępstwa. Decyzja o umorzeniu postępowania jest prawomocna - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.
Do katowickiej prokuratury CBA przesłało także inne doniesienia dotyczące Komisji Majątkowej. Chodziło o przekazanie nieruchomości parafiom w Suszcu i Woli k. Pszczyny. Także w tym przypadku śledczy uznali, że nie doszło do złamania prawa i w lutym tego roku umorzyli postępowanie. Dowody zgromadzone w postępowaniu nie wykazały, by rzeczoznawcy majątkowi poświadczali nieprawdę w operatach szacunkowych - uznali śledczy.
Przeczytaj też:
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.