Ksiądz przerwał ślubną Mszę

Niemiecki ksiądz odmówił kontynuowania Mszy z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Powodem było zachowanie gości.

- Nie mogę odprawić Mszy św. w takiej atmosferze – powiedział ks. Heio Weishaupt z niemieckiego Haltern podczas udzielania ślubu. – To, co było najważniejsze, się wydarzyło, para młoda udzieliła sobie sakramentu małżeństwa. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że dla wielu z was to, co tu robimy, jest obce. To nie zarzut, tak po prostu jest – dodał do zgromadzonych gości. Po modlitwie wiernych i błogosławieństwie zakończył ceremonię.

- Przyszedłem na uroczystość pełen radości. Ale gdy zauważyłem niewielki udział w śpiewie i odpowiedziach, moje emocje się zmieniły – tłumaczył później. Ks. Weishaupt przeprosił parę młodą, jednak goście powiadomili o wydarzeniu biskupa diecezji Münster. Nie wiadomo, jaka była jego reakcja.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LITURGIA

 • Maxim
  11.06.2012 00:18
  Wielu tutaj pisze że wierni nie uczestniczą aktywnie we Mszach, nie interesują się tym co się dzieje na Mszy itp. A nie przyszło nikomu do głowy że Msze są po prostu nudne i dlatego wierni tak a nie inaczej do Mszy podchodzą ? Pieśni religijne są wykonywane niemalże na tą samą smutną i poważną melodię bez względu na to czy jest święto czy żałoba. Kazania księży często nudne, bardzo poważne z grobową miną w żaden sposób nie są w stanie człowieka podnieść na duchu. Żadnej radości. Widać to szczególnie w Polsce. Księża odprawiają Mszę w ten sposób jakby to był ich smutny obowiązek, biskupi nie lepsi. Nawet jak coś radosnego ogłaszają to z taką miną i takim tonem jakby za chwilę miałoby się zdarzyć coś tragicznego. Mam wrażenie że w polskich kościołach na Mszach z reguły zawsze panuje żałoba. Co się więc dziwić wiernym że modlą się tylko o to żeby Msza się jak najszybciej zakończyła. Chrześcijaństwo to religia radości a nie smutku. Człowiek jak przychodzi na Mszę to powinien wyjść po Mszy radosny a nie smutny tym bardziej jak przyjmuje Komunię.
  Na tak bardzo krytykowanym zachodzie ( chodzi mi dokładnie o Wyspy Brytyjskie gdyż często tu przebywam w ramach pracy ) księża katoliccy są w większości radośni. Do odprawiania Mszy wychodzą uśmiechnięci, od razu wiernym robi się weselej na sercu, kazania też jakieś takie żywsze i mówione z uśmiechem, pieśni religijne na jakąś taką radośniejszą melodię wykonywane. Ci księża się cieszą że są księżmi. Po zakończonej Mszy księża nie uciekają do zakrystii tylko wychodzą przed kościół i żegnają się wiernymi, podają każdemu rękę, parę słów zamienią, pożartują. Aż się chce na Msze chodzić. Wolę na Msze chodzić do angielskich kościołów katolickich niż polskich bo w tych polskich w Anglii taka sama smutnawa atmosfera jak w Polsce. Jak wierni będą radośni to chętniej będą we Mszy aktywnie uczestniczyć.
 • Tomek
  11.06.2012 08:51
  Warto wziąć pod uwagę, że nie mówimy o Polsce. W krajach zachodnich sytuacja ma się, jak sądzę, odrobinę gorzej niż u nas. Szczególnie, że dotyczy to ślubu, na który przychodzą naprawdę przypadkowi ludzie. Wystarczy posłuchać o zachowaniu "turystów" w kościołach. Kompletna ignorancja, brak szacunku i zahamowań. Czy obecność księdza i pary młodej może tu coś zmienić?
 • jazmig
  12.06.2012 16:39
  Msza jest sakramentem, więc nie powinno się jej przerywać z żadnego powodu, poza zjawiskami rzeczywiście gorszącymi.

  Kapłanowi korona z głowy nie spadnie, gdy powie, teraz klękamy, wstajemy itp.
 • jazmig
  12.06.2012 16:45
  Msza jest sakramentem, więc nie powinno się jej przerywać z żadnego powodu, poza zjawiskami rzeczywiście gorszącymi.

  Kapłanowi korona z głowy nie spadnie, gdy powie, teraz klękamy, wstajemy itp.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8