92 lata od swych urodzin i ponad 2 lata od beatyfikacji bł. Jan Paweł II został 18 maja oficjalnym patronem swego rodzinnego miasta Wadowic. Po Świdnicy, Wadowice są drugim polskim miastem, którego patronem został błogosławiony Karol Wojtyła.
Dekret w tej sprawie, który 2 kwietnia br. podpisał sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów abp Joseph Augustine Di Noia, wręczył dziś władzom miasta nad Skawą metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Z prośbą do Stolicy Apostolskiej, by błogosławiony Jan Paweł II został patronem swego rodzinnego miasta wystąpili prawie rok temu radni Wadowic. Prośbę poparł metropolita krakowski. Wniosek został zaakceptowany, a dziś w 92. rocznicę urodzin Karola Wojtyły odbywają się uroczystości nadania miastu oficjalnego patrona.
„Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to, aby Jan Paweł II miał godny dom w Wadowicach” – mówił dziś kard. Stanisław Dziwisz, inaugurując uroczystości 92. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w papieskim mieście. Metropolita krakowski wspólnie z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim i zaproszonymi gośćmi pokroili urodzinowy gigantyczny tort z logiem Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II oraz zwiedzili powstające papieskie muzeum.
„Ten dom nie jest Janowi Pawłowi właściwie potrzebny, ale on jest potrzebny nam, abyśmy tu spotykali jego żywego, całe jego dzieło, wszystko to, co przyczyniło się do chwały Polski i Wadowic” – podkreślał metropolita, mówiąc o papieskim muzeum.
Minister kultury zaznaczył, że wspólna decyzja o uruchomieniu nowej instytucji, papieskiego muzeum w Wadowicach, miała służyć temu, by miejsce to było niezwykle prestiżowe, przypominające życie Jana Pawła II. „Kończymy prace budowlane. Za rok zapraszamy na otwarcie. Cieszę się także, że wszystkie inne związane z innymi przedsięwzięciami adresowanymi do Ojca Świętego, jego pamięci i dorobku, przebiegają niezwykle dobrze” – dodawał Zdrojewski.
Minister otrzymał od włoskiej pracowni Domus Dei odlaną w brązie kopię jednego z kasetonów Drzwi Świętych. Dzieło przedstawia zwiastującego anioła. Reprodukcję kopii „Porta Santa”, jedyna taka na świecie, znajduje się już w jednym z pomieszczeń wadowickiego muzeum.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się przed budynkiem Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Oprócz kard. Dziwisza i Bogdana Zdrojewskiego obecni byli m.in. marszałek małopolski, Marek Sowa, rektor sanktuarium w Fatimie, Carlos Manuel Pedrosa Cabecinhas, przedstawiciele włoskiej pracowni Domus Dei z Albano, projektanci ekspozycji i przebudowy papieskiego muzeum. Wszyscy zwiedzili wnętrze remontowanej kamienicy, zamieszkiwanej niegdyś przez rodzinę Wojtyłów. Zapoznali się ze zmianami oraz planami dalszych działań przed instalacją nowej ekspozycji stałej.
Obecnie Dom Rodzinny Jana Pawła II, budynek, w którym urodził się Karol Wojtyła, przechodzi remont. Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie – do ponad tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku – od jego urodzenia do śmierci. Niedawno w jednej z sal zamontowano jedyną na świecie replikę Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra na Watykanie. Będzie to jeden z najważniejszych elementów nowej ekspozycji w papieskim muzeum.
Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku. Otwarcie zaplanowano na wiosnę 2013 roku. Zwiedzający muzeum wadowickie zobaczą obie strony drzwi, które stanęły na środku jednej z najwyżej położonych sal. Towarzyszy im napis – cytat z początku pontyfikatu papieża Polaka: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” - w 10 językach.
Do Wadowic dotarła również replika Krypty św. Leonarda z Katedry Królewskiej na Wawelu. Replika obejmuje elementy romańskiej kolumnady i ołtarza umieszczonego w kaplicy. Krypta św. Leonarda, w której Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę św., ilustrować będzie ekspozycję poświęconą kapłańskiej drodze Karola Wojtyły.
Jak co roku uczniowie "papieskich" szkół z całej Polski przyjechali do miasta nad Skawą, by uczcić rocznicę przyjścia na świat swego patrona, Jana Pawła II. Uczestnicy spotkania wezmą udział we Mszy św. na tutejszym rynku pod przewodnictwem kard. Dziwisza. Przed liturgią metropolita krakowski odczyta i wręczy władzom miasta dekret watykański, nadający Wadowicom patronat bł. Jana Pawła.
Dziś na tymczasowej wystawie przy wadowickiej bazylice "Skarb mojego życia" można zobaczyć replikę chrzcielnicy papieskiej oraz woskową figurę Jana Pawła II ze zbiorów Muzeum Madame Tussaud w Londynie i filii tego muzeum w Berlinie.
Po południu na rynku odbędzie się urodzinowy koncert w wykonaniu około 65 orkiestr strażackich.
Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii z Kaczorowskich, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Rodzina mieszkała w budynku przy ulicy Rynek 2, m. 4 (dziś: Kościelna 7), należącym wówczas do Chaima Bałamutha. 20 czerwca 1920 roku Karol został ochrzczony w kościele parafialnym w Wadowicach przez ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzicami chrzestnymi byli: Józef Kuczmierczyk, szwagier matki i Maria Wiadrowska, siostra matki.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).