Kapłan nie może osiągnąć własnego uświęcenia bez pracy na rzecz świętości wiernych, ani uświęcać innych bez uprzednich starań, by samemu być świętym. Czytamy o tym w liście do kapłanów opublikowanym przez Kongregację ds. Duchowieństwa.
Dokument został wydany przed uroczystością Serca Jezusowego, która obchodzona jest jako Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Listowi towarzyszy szereg aneksów w postaci propozycji czytań do modlitwy i refleksji wziętych m.in. z Biblii i pism ojców Kościoła, a także rachunku sumienia dla kapłanów.
Kongregacja ds. Duchowieństwa przypomina, że świętość jest powołaniem zawartym już w sakramencie Chrztu. Rozbrzmiewa ono na nowo w kapłaństwie sakramentalnym. Dzieje się tak niezależnie od świadomości własnych braków, ani od win, które niekiedy „upokarzają kapłaństwo w oczach świata”. W liście przytacza się słowa Jana Pawła II o cieniu podejrzenia, jaki ujawnione skandale rzucają na wszystkich kapłanów, także zasłużonych i rzetelnie pracujących. W tej sytuacji błogosławiony Papież zachęcał księży do przyjęcia tym bardziej tajemnicy krzyża oraz do poszukiwania świętości. Jak zaznacza Kongregacja ds. Duchowieństwa, wymaga to w pierwszym rzędzie skruchy i przebaczenia win. „Czujemy także potrzebę proszenia o to w imieniu wszystkich kapłanów” – czytamy w liście. W dokumencie znajdujemy także nawiązanie do zbliżającego się Roku Wiary. Powinien być on okazją do odkrycia na nowo bogactwa nauki Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz do zdania sobie sprawy z potrzeb ewangelizacyjnych współczesnego świata.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).