- W chwilach trudnych, gdy wydaje mi się, że jest nie tylko ciemno, ale nawet czarno, pomaga mi modlitwa Pismem Świętym - mówi Anna Nachyła.
Po raz kolejny trzecia niedziela wielkanocna, zgodnie z decyzją Episkopatu Polski, rozpoczyna IV Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Podobnie jak w latach ubiegłych ma on podkreślić rolę, miejsce i znaczenie Pisma Świętego w życiu Kościoła i każdego człowieka, a także zachęcić do pochylenia się nad tajemnicą, że Chrystus jest obecny w Kościele poprzez swoje Słowo. Tegoroczne hasło: „Kościół domem budowanym przez miłość” nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego. Materiały i pomoce dla duszpasterzy przygotowało, jak zwykle, Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, które jest inicjatorem Niedzieli i Tygodnia Biblijnego.
Przy ołtarzu…
– Rozszerzenie hasła tegorocznego roku duszpasterskiego ze wskazaniem na miłość jest w pewien sposób próbą pogłębienia refleksji prowadzonych w Kościele od Adwentu. To Słowo Boże ukazuje nam, że miłość ma moc budującą i gromadzącą wszystkich w jedną wspólnotę z Bogiem, w jeden dom – wyjaśnia ks. Mariusz Szmajdziński, wikariusz z parafii św. Wawrzyńca w Kutnie, moderator Dzieła Biblijnego w diecezji łowickiej.
Poza pomocami rozsyłanymi przez Dzieło w diecezji łowickiej przygotowane zostały także materiały mające pomóc w przeprowadzeniu niedzielnego nabożeństwa, które mogłoby być odprawione po każdej Mszy św. W jego trakcie proponowana jest modlitwa do Chrystusa obecnego w swoim Słowie wraz z Litanią do słowa Bożego, a także krótkie czytania ze Starego i Nowego Testamentu, ukazujące dynamikę Słowa Bożego. W propozycjach jest też zachęta, by w tym dniu wyeksponować księgę Pisma Świętego, której wierni mogliby oddawać cześć.
Warto wspomnieć, że działalność Dzieła nie ogranicza się tylko do Niedzieli i Tygodnia Biblijnego. Istnieje bowiem wiele inicjatyw, które można realizować przez cały rok. Wśród propozycji dla wiernych z diecezji łowickiej są m.in. warsztaty biblijne, dni skupienia dla katechetów, a także prelekcje na temat Ziemi Świętej, ukazujące ją nie tylko jako miejsce święte, ale i żywe. Przed sezonem wakacyjnym organizowane są np. rekolekcje dla osób planujących pielgrzymkę do Ziemi Świętej, która dla wielu jest wyjazdem życia, a do którego chcą się przygotować duchowo.
– W ostatnich latach wyraźnie widać coraz większe zainteresowanie świeckich Biblią. Myślę, że jest to związane z poszukiwaniem prawdy, o którą w każdej przestrzeni publicznej jest coraz trudniej. Ludzie, sięgając po Pismo Święte, znajdują w nim słowa prawdy, znajdują żywego Boga, który ich nie okłamuje, który jest miłością i który przez swoje Słowo ich prowadzi. Tak wypełnia się Chrystusowe wezwanie: Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli” – zauważa ks. M. Szmajdziński.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.