Wielki Piątek na świecie

Syria: cieszyć się zmartwychwstaniem Chrystusa. Półwysep Arabski: Wielki Tydzień w cieniu Mahometa. Katolicy w Jerozolimie uczcili pamiątkę śmierci Zbawiciela, medytując Jego mękę na Via Dolorosa oraz celebrując Jego konanie na Golgocie, przy łacińskim ołtarzu Ukrzyżowania. Hiszpania: wielkopiątkowe procesje i opady śniegu.

Reklama

Na Kalwarii, w bazylice Bożego Grobu, podczas wielkopiątkowej liturgii adorowano relikwie Krzyża Świętego w zdobionym drogimi kamieniami relikwiarzu. Szczególną wymowę w tym miejscu miała modlitwa za żydów oraz za niewierzących w Chrystusa, która obejmuje wyznawców islamu. Droga Krzyżowa odprawiana w Jerozolimie na zatłoczonych uliczkach Starego Miasta i kończąca się na Kalwarii oraz przy kaplicy Grobu Pana Jezusa była przeżyciem łączącym prywatną pobożność z manifestacją wiary w zwycięską moc krzyża, który jest zbawieniem świata. Obecny wygląd miasta w niczym nie przypomina Jerozolimy z czasów Pana Jezusa. Wewnątrz murów czuje się jednak szczególną atmosferę, która jest niepowtarzalna i przybliża każdego wierzącego do klimatu wydarzeń sprzed 2000 lat. Tutaj bowiem dokonało się nasze odkupienie. W wieczornych godzinach odbyła się procesja pogrzebu Pana Jezusa. Ta dość teatralna celebracja łączy w sobie wymiar wspomnienia ostatnich godzin Zbawiciela z aspektem duchowości. Tradycja procesji pogrzebu Jezusa, podobnie jak Droga Krzyżowa, została wprowadzona przez franciszkanów. Medytacja tajemnicy cierpienia Jezusa poprzez inscenizację zdjęcia ciała Jezusa z krzyża, przeniesienie na Kamień Namaszczenia i złożenie do Grobu jest formą adoracji Ukrzyżowanego Pana.

Hiszpania

Tysiące osób wypełniły ulice Sewilli, aby przeżyć wielkopiątkową procesję „Madrugá”, czyli poranek. Niestety, w tym roku ulewne deszcze, a w niektórych regionach niespodziewane opady śniegu uniemożliwiły wyjście wielu innych hiszpańskich procesji. Tuż po północy wyszły na ulice najważniejsze procesje: Jezusa El Gran Poder, Matki Bożej Esperanza de Triana i ciesząca się niezwykłą popularnością Matki Bożej Macarena. Okrzykom guapa – „piękna”, oklaskom i śpiewowi popularnych saet nie było końca. Po deszczowych dniach mieszkańcy Sewilli mogli wreszcie przeżyć swój niepowtarzalny Wielki Piątek. Procesje wróciły nad ranem do swoich kościołów i kaplic, aby zrobić miejsce kolejnym arcybractwom. W Sewilli jest ich 52 i łącznie posiadają ok. 100 pasos, czyli scen Męki Pańskiej. Wszystkie pasos, niesione na barkach, wychodzą w procesji w ciągu Wielkiego Tygodnia. W tym roku niektórym uniemożliwił to deszcz. W Aragonii tradycyjnie bicie setek bębnów, tzw. tamborrada, zapowiada śmierć Chrystusa. W miejscowości Calanda w bębny biło dzisiaj ponad 5 tys. osób. Natomiast w regionie Kordoby w wielu miejscowościach palony jest tzw. “judasz”.

Ciekawostką Wielkiego Piątku w Hiszpanii jest procesja “Zstąpienia Jezusa do Piekieł”. Odbywa się późną nocą w miejscowości Cieza koło Murcji.

Jednak nie tylko deszcz, ale także niespodziewane opady śniegu uniemożliwiły procesje w wielu miastach. Z powodu śniegu w Valladolid zostało odwołane tradycyjne “Kazanie o siedmiu ostatnich słowach Jezusa”. Ma ono miejsce w południe na głównym placu miasta w obecności władz i wszystkich bractw. Cuenca, Sanabria czy Medina del Campo to kolejne miejscowości, które obchodzą nie tyle Wielki, co Biały Piątek.

 

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama