W Watykanie trwają ostatnie przygotowania do Wielkiego Tygodnia.
Plac św. Piotra przemienia się w mały ogród oliwny. Z włoskiego regionu Apulia przewieziono drzewka oliwne, które będą oprawą Niedzieli Palmowej. Postawiono je pod obeliskiem w samym środku placu. Natomiast przed fasadą bazyliki watykańskiej na stopniach ołtarza polowego powstają kobierce z wielokolorowej trawy.
Dla Benedykta XVI będzie to niezwykle pracowity tydzień. W Niedzielę Palmową o godz. 9:30 będzie przewodniczył Eucharystii na Placu św. Piotra. Z kolei w Wielki Czwartek odprawi o godz. 9:30 w bazylice watykańskiej Mszę Krzyżma, w której wezmą udział kapłani pracujący w Wiecznym Mieście. Tego samego dnia wieczorem o godz. 17:30 w bazylice laterańskiej Papież odprawi Mszę Wieczerzy Pańskiej, w czasie której umyje nogi dwunastu kapłanom. Przewidziana jest wtedy specjalna składka, zgodnie z papieskim życzeniem przeznaczona na pomoc dla uchodźców syryjskich w Libanie, Turcji i Jordanii.
Natomiast w Wielki Piątek Benedykt XVI przewodniczy w bazylice watykańskiej o godz. 17:00 Liturgii Męki Pańskiej, a wieczorem o godz. 21:15 w Koloseum modlić się będzie na nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Z kolei w Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w bazylice św. Piotra o godz. 21:00. Ukoronowaniem Wielkiego Tygodnia będzie rezurekcja w niedzielę Zmartwychwstania. Papież odprawi ją na Placu św. Piotra o godz. 10:15, a na zakończenie udzieli
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.