Ksiądz Mateusz Dudkiewicz, nawet kiedy zakłada łyżwy, myśli o ogniu i lawie tego wulkanu. Ma nadzieję, że wybuchnie już w Niedzielę Palmową. A druga wymarzona erupcja nastąpi w Boże Ciało.
Wspólne dzieło
W czasie jubileuszowego forum w grupach dekanalnych rozmawiano o oczekiwaniach w związku z kolejnym świętem młodych, jakie odbędzie się w Boże Ciało, 7 czerwca, na skoczowskim rynku, w miejscu kanonizacji św. Jana Sarkandra. Tego dnia miasto opanują młodzi. Wszyscy – bez wyjątku – są zaproszeni na koncerty – gościem święta będzie zespół Trzecia Godzina Dnia, ale wystąpią także młodzi muzycy z naszej diecezji. – Chcemy, by to było wspólne dzieło, żeby młodzi mówili, jak sobie to święto wyobrażają – podkreśla ks. Mateusz.
Delegaci z dekanatu Bielsko-Biała III razem z siostrą Bonawenturą, serafitką z parafii Chrystusa Króla na Leszczynach, przerzucali się pomysłami. – Ile zespołów ma wystąpić przed TGD? Pięć? To nie za dużo? Trzeba zadbać o bufet, jedzenie i napoje – czerwiec – może być ciepło. A może poszczególne wspólnoty mogłyby się prezentować w oddzielnych namiotach? A na koniec może pokaz fajerwerków! Byłoby pięknie! – ekscytowali się.
Pomysłów im nie brakuje. Chcą się jeszcze nauczyć, jak przyciągnąć innych, jak rozmawiać z tymi, którym się nic nie chce, którzy zawsze są przeciw, jak im pokazać, że chrześcijaństwo jest atrakcyjne i w sam raz na dzisiejsze czasy. Tego uczą się w towarzyszącej Forum Młodych Akademii Liderów. – Chcemy, by delegaci nabrali także – od strony czysto psychologicznej – takich umiejętności, które pomogą im stać się skutecznymi liderami – dodaje ks. Mateusz Dudkiewicz.
Liderzy
– Głównym celem Akademii Liderów jest takie przygotowanie młodych ludzi, żeby umieli podejmować różne działania w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym w miejscu swojego zamieszkania – mówi Agnieszka Mrozińska, koordynatorka projektu. „Wartości”, „Rodzina”, „Ja”, „Praca”, „Misja” – to pięć głównych obszarów, którym poświęcone są spotkania Akademii. A wśród tematów: „W drodze do siebie – sztuka wyznaczania celów”, „Zarządzanie czasem i organizacja pracy”, „Cechy kreatywnego lidera”, „Komunikacja interpersonalna” oraz „Autoprezentacja i tworzenie wizerunku”.
Podczas marcowego spotkania w Teatrze Polskim młodzi uczestniczyli w żywiołowym szkoleniu prowadzonym przez dr. Aleksandra Binsztoka z Wrocławia na temat komunikacji interpersonalnej. – Z wielką satysfakcją obserwuję zaangażowanie uczestników w zajęcia – podkreśla Agnieszka Mrozińska. – Wielu z nich przyjeżdża z małych miejscowości, gdzie nie mają nawet możliwości takiego rozwijania swoich umiejętności – Uczymy się tu wielu rzeczy np. jak wprowadzać w życie i realizować swoje plany i projekty, jak budować zdania, by zachęcać, a nie zniechęcać innych – mówi Adrian Błasiak z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Rajsku.
– Cały czas szukamy sposobu, żeby zaktywizować młodych ludzi – dodaje ks. Mirosław Szewieczek. – Aleksander Binsztok podpowiada nam, jak to zrobić skutecznie. Powoli widzimy efekty – młodzi spotykają się nie tylko ze sobą, ale i z duszpasterzami dekanalnymi, współpracują z nimi. My nie chcemy nikogo zatrzymywać dla siebie. Chcemy otworzyć pewne możliwości rozwijania swoich horyzontów – ale tylko po to, żeby ci młodzi, wracając do parafii, mieli lepsze narzędzia do rozwijania tam duszpasterstwa, by stali się odpowiedzialni za nie, a zarazem łączyli się z diecezją.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.