Katowice: 240 nowych szafarzy Komunii

240 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej ustanowi w najbliższą niedzielę, 25 marca br., metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Uroczystość odbędzie się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 15.00. Łącznie posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej w archidiecezji katowickiej pełnić będzie ok. 900 mężczyzn.

W liście, który w grudniu ubiegłego roku otrzymał każdy z dotychczasowych szafarzy, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc napisał: „Pana posługa jest w jakimś sensie przedłużeniem posługi kapłańskiej prezbiterów i biskupa, którzy z racji wielu innych niedzielnych obowiązków, nie mają możliwości docierania z Chrystusem w Eucharystii do każdego chorego, do osób w podeszłym wieku. Serdecznie dziękuję za poświęcony czas, siły i miłość wkładaną w pełnienie tej ważnej w Kościele posługi”.

Zwrócił się też do żon szafarzy: „Jestem ogromnie wdzięczny za to, że Szanowna Pani pomogła Mężowi w podjęciu decyzji a teraz wspomaga go w jej wypełnianiu. Świadoma pełnionej przez Męża posługi, akceptuje Pani jego ofiarne zaangażowanie w służbie chorym i samotnym w parafii, poświęcany im czas a nawet związane z wykonywaną służbą wydatki materialne. Najważniejsze jest jednak to, że i duchowo wspiera Pani Męża starając się osobistym życiem modlitwy i poświęcenia, umacniać go w wierności wezwaniom, jakie niesienie służba Eucharystii”.

W tym samym czasie, prosząc proboszczów o wyłonienie nowych kandydatów na szafarzy, metropolita katowicki przypomniał słowa Jana Pawła II: „Do głównych zadań biskupa należy także zapewnienie wiernym dostępu do stołu Pańskiego, przede wszystkim w niedzielę, która (...) jest dniem, w którym Kościół – wspólnota i rodzina dzieci Bożych – odnajduje swoją szczególną tożsamość chrześcijańską wokół swoich kapłanów” (adhortacja „Pastroes gregis”). Stwierdził też: „Jestem przekonany, że w każdym środowisku parafialnym są mężczyźni na odpowiednim poziomie duchowym i moralnym, godni powierzenia im tej ważnej posługi”.

Uzasadniając potrzebę powiększenia grona nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej abp Skworc stwierdził, że „widzi konieczność poszerzenia niedzielnej communio o chorych i osoby w podeszłym wieku, którym należy zanieść w każdej parafii Komunię świętą. Takiego samego spojrzenia oczekuję od wiernych świeckich, tworzących Radę Duszpasterską; należących do katolickich Ruchów i Stowarzyszeń. Nie powinno być bowiem takiej sytuacji, że duchowe dobro, jakim jest niedzielne spotkanie chorego czy osoby w podeszłym wieku z Eucharystycznym Jezusem, jest uniemożliwione przez zaniedbanie, karmione nieuzasadnionymi uprzedzeniami czy nieznajomością tradycji i nauki Kościoła”.

Kandydaci na szafarzy przed ustanowieniem odbywają specjalny kurs. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego zwyczajnym szafarzem Komunii świętej jest biskup, prezbiter i diakon. Szafarzem nadzwyczajnym jest natomiast akolita oraz wierny świecki, spełniający określone warunki. Uchwała 240. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski z 2 maja 1990 r. - dopuszcza posługę szafarzy na terenie Polski. Uchwała precyzuje, iż biskupi diecezjalni mogą powoływać do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej mężczyzn w wieku od 35 do 65 lat. Kandydaci powinni odznaczać się właściwym życiem moralnym i pobożnością, mieć wykształcenie minimum średnie i znać podstawowe prawdy teologiczne, zwłaszcza odnoszące się do Kościoła. Posługa udzielana jest na rok, a potem przedłużana. Przed powołaniem i każdym przedłużeniem powołania kandydaci muszą odbyć co najmniej trzydniowe rekolekcje.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9