Abp Michalik: Fundusz Kościelny to nie przywilej

Episkopat Polski kieruje się wolą dialogu ze stroną rządową na temat Funduszu Kościelnego i innych spraw finansowych Kościoła - powiedział w środę dziennikarzom po zakończeniu obrad KEP sekretarz episkopatu bp Wojciech Polak.

Zagadnienia dotyczące Funduszu Kościelnego mają być omawiane podczas czwartkowego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

"Konferencja Episkopatu Polski kieruje się wolą dialogu ze stroną rządową odnośnie Funduszu Kościelnego i sytuacji ekonomicznej Kościoła. Dostrzega potrzebę stworzenia nowoczesnego modelu, nawiązującego do wzorców wypracowanych w różnych państwach europejskich. Powinno się to dokonać poprzez wypełnienie zapisów 22. artykułu Konkordatu, w którym strony zobowiązują się do regulacji spraw finansowych instytucji kościelnych na drodze dialogu" - powiedział sekretarz episkopatu.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik podkreślił, że sprawa Funduszu Kościelnego to "nie jest sprawa przywileju". Dodał, że fundusz dotyczy dóbr zabranych Kościołowi. "Obowiązkiem moralnym jest dochodzenie tego, co zostało zabrane czy też skradzione" - wskazał.

Strona kościelna uważa, że zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego powinny być poprzedzone dwustronną umową. Zaznacza też, że Fundusz powinien zostać przekształcony, ale nie zlikwidowany.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział w środę dziennikarzom, że propozycje resortu w sprawie składek na ubezpieczenie społeczne księży (finansowanych obecnie w przypadku części duchownych z Funduszu Kościelnego) przedstawi w czwartek na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Zapowiedział, że w piątek odbędzie się spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami innych kościołów niż katolicki.

"Jesteśmy w trakcie realizacji reformy emerytalnej, dyskutujemy o podniesieniu wieku przechodzenia na emeryturę, porządkujemy emerytury mundurowe i myślę, że to jest taki dobry czas, żeby porządkować po kolei wszystkie części systemu emerytalnego" - powiedział Boni.

Szef MAC dodał, że celem zmian jest m.in. "usamodzielnienie w sprawach ubezpieczeniowych, w płaceniu składek, wiązanie płaconych składek z wysokością emerytury". Jak zaznaczył, jeśli te zmiany mają mieć sens, muszą dotyczyć wszystkich grup społecznych.

Zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, z którego m.in. finansowane są składki emerytalne duchownych, zapowiedział w expose premier Donald Tusk. Jak mówił, potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa, które po 1999 r. uznano za bezprawne. Do Funduszu miały wpływać dochody uzyskiwane z przejętego przez państwo majątku kościelnego, a następnie miał on być dzielony między kościoły proporcjonalnie do zabranych nieruchomości. Nigdy tak się nie stało, fundusz jest zasilany z budżetu państwa. Zdaniem ekspertów, przekazywane kwoty są kilkakrotnie niższe od tych, jakie można by uzyskać z użytkowania zabranej ziemi.

Z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W 2011 r. na Fundusz Kościelny rząd przekazał 89 mln zł.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9