Portugalia: Wspomnienie pastuszków z Fatimy

Kościół katolicki w Portugalii obchodzi dzisiaj liturgiczne wspomnienie błogosławionych pastuszków Franciszka i Hiacynty Marto. W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie dzień ten był obchodzony szczególnie uroczyście

W 92. rocznicę śmierci bł. Hiacynty ordynariusz diecezji Leiria - Fatima bp António Marto udzielił imprimatur oficjalnej litanii do błogosławionych. Do jej ułożenia obok tekstów liturgicznych wykorzystano fragmenty homilii bł. Jana Pawła II z Mszy św. beatyfikacyjnej Franciszka i Hiacynty, przesłania Konferencji Episkopatu Portugalii z okazji beatyfikacji pastuszków oraz z zapisków siostry Łucji Dos Santos. Po raz pierwszy litania została odmówiona w nocy 19 lutego, podczas czuwania modlitewnego przy grobach błogosławionych w bazylice sanktuarium w Fatimie.

W poniedziałek oficjalne obchody dnia błogosławionych dzieci z Fatimy rozpoczęły się modlitwą różańcową w Kaplicy Objawień. Następnie odbyła się procesja z obrazami błogosławionych do Kościoła Trójcy Świętej, gdzie odprawiono uroczystą Mszę św., podczas której wszystkie obecne tam dzieci otrzymały błogosławieństwo. Rektor sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas przypomniał o testamencie jaki Matka Boża zostawiła Pastuszkom z Fatimy, a przez nich każdemu. „Chcecie ofiarować się Bogu? Nasza odpowiedź nie jest trudna. W naszych codziennych czynach, z naszymi rodzicami i w szkole odpowiadać `tak`” Bogu” - mówił ks. Cabecinhas. Zwracając uwagę na wizerunki błogosławionych stwierdził, że „patrząc na pastuszków, świętość jest dla nas obrazem rodziny, bliskości i uświadamia nam, że jest ona możliwa do osiągnięcia”.

Po południu w bazylice Matki Bożej Różańcowej wygłoszono wykład o pastuszkach z Fatimy oraz zaprezentowano publikację pt „Franciszek i Hiacynta Marto: świece, które Bóg zapalił” będącą katalogiem z wystaw upamiętniających setną rocznicę urodzin błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  21.02.2012 08:32
  Szkoda, że nie znamy treści III Tajemnicy Fatimskiej. Jedyne słowa Matki Bożej jakie znamy z tej tajemnicy to:" W Portugalii dogmat Wiary będzie zachowany".
 • Marek
  05.09.2016 09:25
  Ja myślę, że powinniśmy bardziej zachęcać młodzież i dzieci do pielgrzymowania. Jest to wspaniałe przeżycie nie tylko duchowe. Poza tym trzeba też zachęcać dzieci do nauki języka. W tym wypadku portugalski dla dzieci jest jak najbardziej uzasadniony. Znalazłem nawet ciekawą platformę gdzie wybrałem ofertę dla moich dzieci w Szczecinie http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9