Kościół katolicki w Portugalii obchodzi dzisiaj liturgiczne wspomnienie błogosławionych pastuszków Franciszka i Hiacynty Marto. W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie dzień ten był obchodzony szczególnie uroczyście
W 92. rocznicę śmierci bł. Hiacynty ordynariusz diecezji Leiria - Fatima bp António Marto udzielił imprimatur oficjalnej litanii do błogosławionych. Do jej ułożenia obok tekstów liturgicznych wykorzystano fragmenty homilii bł. Jana Pawła II z Mszy św. beatyfikacyjnej Franciszka i Hiacynty, przesłania Konferencji Episkopatu Portugalii z okazji beatyfikacji pastuszków oraz z zapisków siostry Łucji Dos Santos. Po raz pierwszy litania została odmówiona w nocy 19 lutego, podczas czuwania modlitewnego przy grobach błogosławionych w bazylice sanktuarium w Fatimie.
W poniedziałek oficjalne obchody dnia błogosławionych dzieci z Fatimy rozpoczęły się modlitwą różańcową w Kaplicy Objawień. Następnie odbyła się procesja z obrazami błogosławionych do Kościoła Trójcy Świętej, gdzie odprawiono uroczystą Mszę św., podczas której wszystkie obecne tam dzieci otrzymały błogosławieństwo. Rektor sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas przypomniał o testamencie jaki Matka Boża zostawiła Pastuszkom z Fatimy, a przez nich każdemu. „Chcecie ofiarować się Bogu? Nasza odpowiedź nie jest trudna. W naszych codziennych czynach, z naszymi rodzicami i w szkole odpowiadać `tak`” Bogu” - mówił ks. Cabecinhas. Zwracając uwagę na wizerunki błogosławionych stwierdził, że „patrząc na pastuszków, świętość jest dla nas obrazem rodziny, bliskości i uświadamia nam, że jest ona możliwa do osiągnięcia”.
Po południu w bazylice Matki Bożej Różańcowej wygłoszono wykład o pastuszkach z Fatimy oraz zaprezentowano publikację pt „Franciszek i Hiacynta Marto: świece, które Bóg zapalił” będącą katalogiem z wystaw upamiętniających setną rocznicę urodzin błogosławionych Franciszka i Hiacynty Marto.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.