Arcybiskup Aten ostrzega

Zwierzchnik Greckiego Kościoła Prawosławnego Hieronim II ostrzegł w czwartek, że ubóstwo szerzące się w jego dotkniętym kryzysem kraju może doprowadzić do "społecznego wybuchu".

"Bezdomność, a nawet głód - zjawiska obserwowane w czasie (drugiej wojny światowej) - osiągnęły koszmarne rozmiary" - napisał Hieronim II w liście do premiera Grecji Lukasa Papademosa.

"Cierpliwość Greków jest na wyczerpaniu, ustępuje poczuciu gniewu, i nie można już dłużej ignorować niebezpieczeństwa społecznego wybuchu. Lekarstwo, które zażywamy, okazało się fatalne dla narodu" - podkreślił.

Dotychczasowy kurs uznał za "beznadziejny" i wskazywał, że przygotowywane są kolejne "bolesne" i "niesprawiedliwe" środki.

Grecja obiecuje rygorystyczne posunięcia oszczędnościowe, zbliżając się do zakończenia negocjacji w sprawie drugiego pakietu ratunkowego mającego wynieść 130 miliardów euro i w sprawie umorzenia części jej długu przez wierzycieli prywatnych. Bez tych porozumień Grecji groziłoby bankructwo; kraj ten nie ma środków na wykup obligacji wartości 14,5 mld euro, których termin zapadalności przypada 20 marca.

Pod presją rządu i kredytodawców przywódcy greckich związków zawodowych i pracodawcy wznowili negocjacje w sprawie redukcji kosztów pracy w sektorze prywatnym.

Inspektorzy tzw. trojki - Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego - przebywający obecnie w Atenach podkreślają, że redukcja ta jest konieczna, by poprawić konkurencyjność Grecji.

Rzecznik rządu Pantelis Kapsis powiedział w prywatnej telewizji Mega: "Jako kraj znaleźliśmy się na krawędzi oficjalnego bankructwa. Pożyczamy pieniądze od tak wielu lat i teraz jesteśmy przyparci do muru, więc musimy podejmować trudne decyzje".

Bezrobocie wzrosło w Grecji do 19,2 proc., a wśród młodych ludzi (do 25 lat) wynosi aż 47,2 proc. (dane Eurostatu z października ub.r.).

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GRECJA, KRYZYS, PAP

 • Mamrot
  02.02.2012 22:50
  A czy ten Arcybiskup zabrał głos jak społeczeństwo greckie, w sposób co najmniej wątpliwy moralnie, żyło ponad stan?
  Zło w naszych czasach w dużej części bierze się stąd, że leczymy skutki a nie przyczyny!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8