Dla Mędrców liczyła się prawda

Na znaczenie duszpasterskiego wymiaru posługi biskupiej wskazał dziś papież podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego. Benedykt XVI udzielił sakry dwom nuncjuszom Amerykaninowi, abp. Charlesowi Johnowi Brownowi, który będzie go reprezentował w Irlandii oraz Polakowi, abp. Markowi Solczyńskiemu, który będzie nuncjuszem apostolskim w Gruzji i w Armenii.

Reklama

Ojciec Święty zauważył, że jednym z zadań pasterzy jest poprzedzanie stada. Mówią o Mędrcach ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Panu przypomniał, że byli oni ludźmi nauki, ale nie tylko w tym sensie, że chcieli się dowiedzieć wielu rzeczy: chcieli więcej. Chcieli zrozumieć, co się liczy w byciu człowiekiem. Byli ludźmi o niespokojnym sercu, poszukujący Boga. Byli to ludzie czuwający, zdolni by dostrzec znaki Boga, Jego język cichy i natarczywy. Ale byli to też ludzie odważni a zarazem pokorni. „Dla nich decydującym nie było to, co myślał i powiedział im ten czy ów, nawet ludzie inteligentni i wpływowi. Dla nich liczyła się sama prawda, a nie ludzka opinia. Dlatego podejmują wyrzeczenia i trudy długiej i niepewnej drogi. Ich pokorna odwaga pozwoliła im pochylić się przed dzieckiem ludzi ubogich i rozpoznać w Nim obiecanego Króla, którego poszukiwanie i którego uznanie było celem ich drogi zewnętrznej i wewnętrznej” - stwierdził papież.

Benedykt XVI przypomniał, że także biskup musi być człowiekiem niespokojnego serca, który nie zadowala się zwykłymi rzeczami tego świata, lecz idzie za niepokojem serca, pobudzającym go do coraz większego wewnętrznego zbliżenia z Bogiem. Także biskup musi być człowiekiem czujnego serca, który dostrzega cichy język Boga i potrafi odróżniać prawdziwe od tego, co pozorne. „Także biskup musi być napełniony odwagą pokory, która nie pyta się o to, co mówi o nim dominująca opinia, ale czerpie swoje kryterium z Bożej prawdy i dla niej się angażuje „w porę i nie w porę”. Musi być w stanie wyprzedzać i pokazywać drogę. Musi wyprzedzać idąc za Tym, który poprzedza nas wszystkich, ponieważ jest prawdziwym Pasterzem, prawdziwą gwiazdą obietnicy: Jezusem Chrystusem. Musi mieć pokorę, by pokłonić się przed tym Bogiem, który stał się tak konkretnym i tak prostym, by przeciwstawić się naszej głupiej pysze, która nie chce widzieć Boga tak bliskiego i tak małego. Musi żyć adoracją Syna Bożego, który stał się człowiekiem, tą adoracją która nieustannie na nowo wskazuje mu drogę” - powiedział Ojciec Święty.

Jednocześnie papież zaznaczył, że nie tylko serce człowieka jest niespokojne dopóki nie spocznie w Panu, ale także serce Boga jest niespokojne w relacji do człowieka. „Bóg nas oczekuje. On nas poszukuje. Także On nie jest spokojny, dopóki nas nie znajdzie. Serce Boga jest niespokojne i dlatego wyruszył on w drogę ku nam – ku Betlejem, na Kalwarię, z Jerozolimy do Galilei, i aż po krańce świata. Bóg jest niespokojny względem nas i poszukuje osób, które pozwolą się zarazić Jego niepokojem, Jego miłością wobec nas” - stwierdził Benedykt XVI. Zarazem zachęcił nowych biskupów aby śladami Apostołów pozwolili się „uderzyć niepokojem Boga, aby pragnienie Boga względem człowieka mogło być zaspokojone”. Przypomniał również, rolę świętych „świateł Boga, którym pozwalamy się kierować ku Temu, za którym tęskni nasze życie”.

Abp Marek Sloczyński urodził się w Stawiszynie 7 kwietnia 1961 r. jest doktorem prawa kanonicznego. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1987 r. w Warszawie i jest kapłanem archidiecezji warszawskiej. Od 1 kwietnia 1993 r. pracuje w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. Swoją posługę pełnił w Paragwaju, Rosji, centrali ONZ w Nowym Jorku, w nuncjaturze w Waszyngtonie, Turcji, Republice Czeskiej i Hiszpanii. Mówi po włosku, francusku, angielsku, hiszpańsku i rosyjsku.

Abp Charles John Brown, pracujący dotychczas w Kongregacji Nauki Wiary urodził się w Nowym Jorku 13 października 1959.r. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Notre Dame, teologiczne w Oxfordzie oraz w zakresie liturgii na rzymskim Anzelmianum. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 r. w Nowym Jorku i należy do tamtejszego prezbiterium. Przez dwa lata pracował w duszpasterstwie parafialnym. Od 1994 r. pracował w Kongregacji Nauki Wiary. Od września 2009 był sekretarzem pomocniczym Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Przed wyborem na Stolicę Piotrową kard. Joseph Ratzinger udzielił sakry biskupiej czterokrotnie: 12 maja 1984 r. nieżyjącemu już kard. Alberto Bovone, który w latach 1984-1995 był sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, a następnie prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 25 maja 2002 r. ówczesnemu biskupowi radomskiemu, Zygmuntowi Zimowskiemu, który także pracował w Kongregacji Nauki Wiary, a od 2009 r. jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Kolejnym współpracownikiem ówczesnego prefekta też ważnej dykasterii, który przyjął sakrę z rąk kard. Ratzingera 6 stycznia 2004 r. był jego były sekretarz osobisty, bp Josef Clemens – mianowany 23 listopada 2003 r. sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Ostatnim hierarchą, który przyjął sakrę z rąk kard. Ratzingera przed jego wyborem na Stolicę Piotrową był arcybiskup włoskiej diecezji Chieti-Vasto, znany teolog Bruno Forte. Miało to miejsce 8 września 2004 r.

Benedykt XVI jako papież po raz pierwszy udzielił sakry biskupiej sześciu hierarchom 29 września 2007 r. Był wśród nich jego osobisty sekretarz, abp Mieczysław Mokrzycki, wcześniej pełniący tę posługę u boku bł. Jana Pawła II, obecny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasi a także prefekt Tajnego Archiwum Watykańskiego, bp Sergio Pagano.

Po raz drugi Ojciec Święty udzielił sakry biskupiej 12 września 2009 r. pięciu hierarchom 12 września 2009 roku. Byli wśród nich nuncjusz w Libanie, a wcześniej asesor w watykańskim Sekretariacie Stanu, abp Gabriele Giordano Caccia oraz nuncjusz w Wenezueli, a wcześniej podsekretarz ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Pietro Parolin. Po raz trzeci Benedykt XVI udzielił sakry biskupiej 5 lutego 2011 roku czterem hierarchom. Byli wśród nich sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Chińczyk abp Savio Hon Tai-Fai, S.D.B., sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, Hiszpan, abp Celso Morga Iruzubieta oraz sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Włoch abp Marcello Bartolucci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama