Łodzcy streetworkerzy pomogą bezdomnym

Pierwszych czterech streetworkerów, którzy mają docierać do osób bezdomnych w Łodzi i udzielać im m.in. wsparcia psychologicznego, zatrudni Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pojawią się oni na ulicach miasta w połowie stycznia przyszłego roku.

Reklama

Szacuje się, że w Łodzi jest ponad 3 tys. osób bezdomnych; w schroniskach i noclegowniach stale przebywa ok. 500 z nich.

Pierwsi streetworkerzy pojawili się w Łodzi trzy lata temu, ale była to pilotażowa inicjatywa organizacji pozarządowych. Teraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudni cztery osoby, które na ulicach miasta będą pomagać bezdomnym i innym osobom wykluczonym społecznie. Cały projekt będzie finansowany ze środków unijnych.

Jak zapowiedział w czwartek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, streetworkerzy pojawią się w Łodzi od połowy stycznia przyszłego roku. "Wymagać to będzie od miasta współpracy z bardzo wieloma organizacjami pozarządowymi, z urzędami pracy, centrami wolontariatu, policją i strażą miejską" - zaznaczył Piątkowski.

Nowi pracownicy MOPS mają docierać do osób, które z różnych powodów nie chcą przebywać w schroniskach czy noclegowniach prowadzonych przez miasto i organizacje pozarządowe. Mają też pomagać osobom wykluczonym z powodu uzależnień.

"Chcemy, żeby byli oni pewnego rodzaju ostoją dla osób bezdomnych, żeby poprzez przeniknięcie do tego środowiska przekazywali im informacje, gdzie mogą udać się po pomoc, a także żeby byli ich swoistymi terapeutami" - powiedział Igor Mertyn z MOPS w Łodzi.

Nowi pracownicy mają zostać wybrani w konkursie. Zgłaszać mogą się do niego psychologowie, pedagodzy, socjologowie, którzy mają już doświadczenie w pracy socjalnej - byli lub są pracownikami socjalnymi, bądź pracowali z bezdomnymi lub osobami uzależnionymi w organizacjach pozarządowych. Czeka ich rozmowa z psychologiem, która ma wykazać czy mają predyspozycję do tej specyficznej pracy.

Streetworkerzy przejdą szkolenia ze wsparcia psychologicznego i samoobrony. Będę ściśle współpracować ze strażą miejską przy rozpoznaniu środowiska bezdomnych, ale także dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Mają mieć zapewniony bezpośredni kontakt telefoniczny ze strażnikami, którzy będą pracować w rejonach ich działania.

Zdaniem przedstawicieli MOPS, pierwsze efekty ich działalności powinny być widoczne pod koniec przyszłego roku, ponieważ będą oni musieli wejść w specyficzne i nieufne środowisko. Efekty ich pracy mają być widoczne, po liczbie zrealizowanych indywidualnych programów usamodzielnienia osób bezdomnych, a także liczbie osób, które będą korzystały z noclegowni i schronisk.

Równolegle powstają w Łodzi Kluby Integracji Społecznej, które mają być wsparciem dla osób bezdomnych, mają ich aktywizować i zachęcać do usamodzielnienie. Pierwszy z nich zostanie otwarty jeszcze w grudniu, kolejne na początku przyszłego roku.

Środki na działanie czterech pracowników pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego. Mają być oni zatrudnieni na umowę o pracę w MOPS przynajmniej do 2013 roku. Według władz Łodzi streetworkerzy pracują już m.in. w Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama