Bożonarodzeniowy apel o zachowanie pokoju

Napięta sytuacja w Demokratycznej Republice Konga budzi także obawy o los sąsiednich krajów, które pośrednio zaangażowane są w ten konflikt, bądź same doświadczają politycznej niestabilności. „Zachowajcie za wszelką cenę pokój! Stanowczo odrzućcie wojnę!” – to słowa z przesłania biskupów Burundi na Boże Narodzenie.

Kościół z obawą przygląda się sytuacji politycznej w tym środkowoafrykańskim kraju, która od półtora roku wydaje się zmierzać ku nawrotowi wojny domowej. Dlatego właśnie biskupi skupiają się w swym świątecznym liście na potępieniu wojny jako narzędzia, którym wspiera się własne racje polityczne. Zaznaczają przy tym, że rząd musi uznać istnienie opozycji, aby pokój i demokracja były w ogóle możliwe. Z kolei opozycja powinna unikać obstrukcji i nie popadać w totalną negację istniejącego porządku, a raczej szukać umocnienia pokoju w kraju. Zdaniem biskupów obecna sytuacja, poczynając od wyborów samorządowych w ubiegłym roku, przypomina bezwzględną wojnę o władzę motywowaną egoistycznymi interesami. „Ci, którzy są u władzy, powinni odwdzięczyć się swoim wyborcom dobrymi rządami i stałą troską o dobro wspólne, a opozycja powinna krytykować, mając na uwadze pokój” – napisali biskupi Burundi.

Pośród znaków, które potwierdzają tezę o trwającej już wojnie o władzę, biskupi wymieniają zabójstwa i porwania na tle politycznym. Kościół apeluje o zaprzestanie tego typu praktyk oraz o poszanowanie prawa i godności człowieka.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| APEL, BURUNDI

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9