Święto patrona Nawarry

Nawarra uroczyście obchodzi święto swojego patrona Franciszka Ksawerego, misjonarza Dalekiego Wschodu. Jezuita jest też patronem wielu parafii i szkół w Hiszpanii.

Uroczystej Mszy w Pampelunie z udziałem władz Nawarry przewodniczył abp Francisco Pérez. W homilii podkreślił on wymiar międzynarodowy jednego z najbardziej znanych na świecie synów Nawarry. Także do Javier, rodzinnej miejscowości misjonarza Dalekiego Wschodu, przybyło dzisiaj wielu pielgrzymów. W Madrycie główne uroczystości odbyły się w parafii św. Franciszka Borgiasza, gdzie znajduje się część relikwii patrona Nawarry oraz grób św. Józefa Marii Rubio, apostoła ubogich (kanonizowany 3 maja 2003 r. przez Jana Pawła II w podczas jego ostatniego pobytu w Madrycie).
Każdego roku w święto Franciszka Ksawerego władze regionalne przyznają złoty „Medal Nawarry” zasłużonej instytucji. W tym roku przypadł on Stowarzyszeniu Przyjaciół Szlaku do Santiago.
Z kolei Uniwersytet Nawarry zorganizował międzynarodowy kongres „Św. Franciszek Ksawery, uniwersalny Nawaryjczyk, i jezuickie przedsięwzięcie” (http://www.unav.es/congreso/javier-india-2011/congreso). Jego przedmiotem są elementy, konflikty i asymilacje odmiennych kultur. W kongresie, który odbywa się w Goa w Indiach, biorą udział specjaliści m.in. z Hiszpanii, Indii, USA, Brazylii, Czech i Meksyku.

«« | « | 1 | » | »»
 • Savonarola
  04.12.2011 03:25
  Smutny byl posmierny los szczatkow swietego Franciszaka-Ksawerego. To przykre,ze cialo swietego zostalo pocwiartowane i rozeslane po kosciolach-jeden dostal palec,inny zeberko...Moim zdaniem to zwykle barbarzynstwo. Pomysl z ampulkami jest chyba mniej brutalny? Poza tym,czy adoracja pozolklych kosci jest tym czego uczyl nas Jezus?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8